7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
قدرت اصلی دنیا قدرت اطلاعات است
محمد خدادی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

قدرت اصلی دنیا قدرت اطلاعات است

محمد خدادی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: هیچ رسانه‌ای به خاطر کاغذ تعطیل نشده و در آینده نیز نخواهد شد.

اعتمادآنلاین| محمد خدادی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های الکترونیک استان اصفهان که  عصر یکشنبه 12 آبان ماه در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان برگزار شد، گفت: اصفهان، اسم ارزشمندی است که ظرفیت آن، ظرفیت رسانه است. گوشه گوشه این شهر دارای شاخص‌هایی است که بیشترین کارکرد رسانه‌ای را دارد و پیام آن چه در حوزه‌ گردشگری، میراث فرهنگی و چه در صنعت و... می‌تواند به تمام دنیا برسد.

 

وی ادامه داد: امروز قدرت اصلی دنیا قدرت اطلاعات است و گشایش اقتصادی و نظامی کشورها نیز بر پایه همین قدرت اطلاعات شکل می‌گیرد.

 

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: قدرت پردازش اطلاعات از خود اطلاعات مهمتر است چرا که منجر به تصمیم‌گیری و سپس انجام عمل در فرد می‌شود. تصمیم دقیق نیز حاصل از اطلاعات جمع‌آوری شده دقیق است.

 

خدادی تصریح کرد: در مواجهه با رسانه نیازمند دگردیسی در محتواییم. در دنیای امروز هیچ رسانه‌ای حذف نمی‌شود چرا که هیچ رسانه‌ای جای رسانه دیگر را نمی‌گیرد. طبق آخرین تحلیل‌ها، فضای مجازی دو جایی را اشغال کرده که پیش‌تر کسی به آن توجه نمی‌کرد؛ یعنی رختخواب و ماشین.

 

وی تاکید کرد: هر کس به میزان محتوایی که متناسب با نیازها تولید می‌کند می‌تواند مهم باشد.

 

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضرورت شناخت انتخاب مردم و سپس قرار گرفتن در محدوده این انتخاب را راهکاری برای رسانه‌ها دانست و گفت: با توجه به موقعیت خوب اصفهان، نخستین ماموریت رسانه‌های این شهر، اصفهان شناسی است.

 

خدادی، با اشاره به هدف غایی جشنواره‌ها اظهار کرد: برگزاری صرف یک جشنواره موضوعیت خود را از دست داده، همانطور که از نمایشگاه مطبوعات نیز فقط یک نام مانده و موضوعیت خود را از دست داده است. جشنواره‌ای مفید است که به تولید اثر منجر شود، بنابراین پس از پایان این رویداد کار شما تازه باید آغاز شود تا از وقت و انرژی صرف شده بهره‌برداری کنید.

 

وی ادامه داد: جشنواره‌ها ظرفیت آسیب‌شناسی کارکرد رسانه،  شماسایی مهارت و همگرایی رسانه‌ها را دارا هستند و همه رسانه‌های کشور در عین تکثر، در دفاع از ایران، شهدا و انقلاب یکی هستند.

 

معاون مطبوعات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ما در حساس‌ترین روزهای کشور به سر می‌بریم. هیچ تهدیدی نیست که علیه ایران نشده باشد و آخرین هجمه‌ها نیز ایجاد اختلال در کشور از کاغذ گرفته تا پوشک است. آن‌ها قصد دارند با این کار مردم را از هم جدا کنند و در چنین شرایط سختی قدرت ما در هم قسم شدن است.

 

خدادی جایگاه رسانه‌ها را خط مقدم این نبرد دانست و اظهار کرد: رسانه‌ها با بازخوانی نقاط قوت و یادآوری ضعف‌ها در مسیر اصلاح می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. بحمدلله مسئله دلار با قدرت مدیریت شد و درباره مسئله کاغذ نیز باید اعلام کنم که هیچ رسانه‌ای به خاطر کاغذ نه تعطیل شده و نه تعطیل خواهد شد.

 

وی یادآور شد: دنیای امروز نه دنیای تبلیغاتی بلکه دنیای شریک سازی است. الفاظی مثل حامی و طرفدار را باید کنار گذاشت و به دنبال شریک بود. رسانه‌ها باید هم به مخاطبشان نقش بدهند و هم سهم و اگر مخاطب با رسانه شریک نمی‌شود باید این نقش و سهم را دوباره بررسی کرد چرا که نیاز به رسانه هر روز بیش از گذشته احساس می‌شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها