7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم
یحیی کمالی‌پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: 

شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم

یحیی کمالی‌پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بررسی‌های کمیسیون متبوع خود درباره طرح کودک همسری اظهار کرد: در بررسی‌های این طرح از نظر کارشناسان استفاده می‌کنیم، شاید برای ایجاد ساماندهی بر این موضوع شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت و دشوار کنیم.

اعتمادآنلاین| یحیی کمالی‌پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در خصوص آخرین وضعیت طرح کودک همسری در مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح پس از بازگشت به کمیسیون هنوز در دستور کار قرار نگرفته است، اما باید توجه کنیم که اکنون براساس قانون موجود افراد زیر سن 13 سال اجازه ازدواج نداشته و افراد بالای 13 سال باید با اجازه دادگاه ازدواج کنند.

 

وی ادامه داد: اما این طرح معتقد است که یک ممنوعیتی را به صورت کلی برای ازدواج افراد زیر 18 سال ایجاد کنیم. اگر بخواهیم در این خصوص کلا ممنوعیتی را برای ازدواج افراد بالای 13 سال ایجاد کنیم مطلوب نبوده و مبنای شرعی ندارد.

 

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعضای کمیسیون با ایجاد این ممنوعیت مخالف هستند. فعلا هیچ کاری بر روی این طرح انجام نشده است. ما برای بررسی این طرح از نظر کارشناسان حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنیم. نهایتا باید این موضوع را ساماندهی کنیم. ممنوعیت به صورت کلی راهی به پیش نمی‌برد، اما شاید برای ساماندهی این موضوع برای مثال برای ازدواج افراد بالای 13 سال شرایط را سخت و دشوارتر کنیم تا افرادی که می‌خواهند در این سن ازدواج کنند از شرایطی خاصی برخوردار باشند.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تیرماه سال جاری در خلال بررسی کلیات طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی در خصوص ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 16 سال و پسران کمتر از 18 سال تصویب کردند که این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ارجاع شود. این بدین معنا است که مجلس شورای اسلامی هنوز کلیات این طرح را مورد بررسی قرار نداده است.

 

منبع: ایسنا

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها