7/14/2020
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
حاشیه، بی‌نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ والیبال

حاشیه، بی‌نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ والیبال

با گذشت دو هفته از لیگ برتر والیبال، یک نکته بیش از هر چیز دیگری توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند؛ اینکه دعوا و بی‌نظمی حرف اول را می‌زند.

اعتمادآنلاین|در دو هفته‌ای که از برگزاری لیگ برتر والیبال 98 گذشته، تماشاگران 2 تیم از حضور در سالن محروم شده‌اند که البته یکی به اتفاقات سال گذشته مربوط می‌شود. یک تیم بدون پول و سرمربی از بازی خودداری کرده و در اصفهان هم دو مربی با سابقه و صاحب سبک لیگ که سابقه حضور در تیم ملی را هم دارند، علیه یکدیگر مصاحبه نسبتاً تندی انجام داده‌اند.

 

دیدار تیم‌ تازه وارد سپاهان اصفهان و کاله آمل در هفته دوم لیگ به حاشیه کشیده شد و بازیکنان 2 تیم با هم درگیری پیدا کردند که به محرومیت تماشاگران اصفهانی از بازی‌های خانگی تا اطلاع ثانوی منجر شد. تماشاگران تیم پیام خراسان هم به خاطر حاشیه‌های بازی فصل گذشته مقابل شهرداری ورامین از 2 بازی خانگی محروم شدند. تیم شهروند اراک در پی مشکلات مالی بزرگی که سال گذشته هم داشت، بدون پول و سرمربی وارد لیگ 98 شد، بازی نخست را در اراک به پیکان باخت و برای بازی دوم نتوانست به سیرجان برود و متحمل باخت فنی 3 بر صفر شد.

 

این تعداد اتفاق و حاشیه برای شروع لیگی که مشهور به ورزش دانشگاهی است، زیاد به نظر می‌رسد. حقیقت این است که والیبال در ایران به هیچ عنوان یک ورزش دانشگاهی نیست ولی همیشه مثل سایر کشورهای جهان به عنوان یک ورزش دانشگاهی به آن نگاه شده و به همین خاطر توقع و انتظار مسابقات و رفتارهایی فراتر از عرف رایج در استادیوم‌های فوتبال از آن می‌رود. در سال‌های اخیر با ورود پول‌های میلیاردی برای جذب بازیکنان مطرح ملی، حساسیت‌های مسابقات والیبال به شدت بالا رفته به طوری که کمیته انضباطی فدراسیون والیبال در مقاطعی به یکی از پرکارترین بخش‌های فدراسیون تبدیل می‌شود. امسال هم با اتفاقات به وجود آمده زنگ خطر برای والیبال ایران خیلی زود به صدا درآمده و اگر جلوی این اتفاقات گرفته نشود باید منتظر اتفاقات بدتری بود.

 

لیگ برتر با تاکید سرپرست فدراسیون با 12 تیم قرعه کشی شد، با 13 تیم شروع شد و شایعات قدرتمندی هم مبنی بر اضافه شدن تیم چهاردهم در اطراف لیگ به گوش می‌رسید. این در حالی است که سرپرست سازمان لیگ مدعی بود به هیچ عنوان امکان تغییر برنامه و حتی تاخیر چند روزه برای برگزاری مسابقات، قابل تصور و اجرا نیست چون فینال لیگ در روزهای پایانی اسفند خواهد بود و امکان انتقال فینال به سال 1399 وجود ندارد. عدم ثبات مدیریت در فدراسیون والیبال و خلاء مدیری که بازوهای فدراسیون را در هر رویدادی رصد و بعد از آن مورد بررسی و بازخواست قرار دهد، سختگیری‌های ورود تیم‌ها به لیگ را کاملاً خنثی می‌کند.

 

اهمیت برگزاری لیگ منسجم و پویا بر کسی پوشیده نیست و همه مسئولان فدراسیون، کارشناسان و مربیان معتقدند که لازمه داشتن یک تیم ملی قدرتمند، برگزاری لیگی در حد اعتبار جهانی والیبال ایران است ولی مشکلات مالی و عدم ثبات مدیریت در یکی دو سال اخیر باعث شده تمام والیبال ایران متضرر شود. اداره فدراسیونی که به دنبال مدال المپیک 2020 توکیو است با سرپرست، عقبگرد بزرگی برای والیبال ایران بود تا جایی که با توجه به نتایج اخیر تیم ملی، دلهره خاصی برای رسیدن به المپیک در مورد تیم ملی والیبال وجود دارد.

 

شرایط آنقدر بد شده که صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته در مورد شرایط والیبال گفت: اشکالات به وضعیت فعلی والیبال وارد است. والیبال پدیده نوظهوری در ورزش است که می‌تواند رقیب فوتبال در جامعه باشد. بهترین کار این است که سکوت کنم. در آینده نزدیک، والیبال از بلاتکلیفی خارج می‌شود و من دفاعی ندارم.

 

نسخه ضروری و ضرب‌الاجل برای درمان ناهنجاری‌های شاخص فعلی، برگزاری انتخابات و حضور مدیری بابرنامه برای ارتقای والیبال ایران است؛ اگر چه اتفاقات این مدت و حضور فردی به عنوان نامزد انتخابات که در وزارت ورزش هم همچنان مسئولیت دارد، شائبه‌هایی را درباره مهندسی انتخابات به وجود آورده است.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها