5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
«شیردل» در اسکار 2020 قربانی میراث استعمار شد/ حذف نماینده نیجریه

«شیردل» در اسکار 2020 قربانی میراث استعمار شد/ حذف نماینده نیجریه

به دنبال انتقادهای شدید به تصمیم آکادمی اسکار مبنی‌بر رد صلاحیت فیلم نیجریه‌ای «شیردل» برای رقابت در اسکار بین‌المللی، آکادمی دلایل خود را اعلام کرد.

اعتمادآنلاین| آکادمی اسکار صلاحیت نماینده سینمای نیجریه برای حضور در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی اسکار 2020 را رد کرد.

 

این تصمیم با انتقادهای شدید روبه‌رو شد و حالا آکادمی بیانیه‌ای منتشر کرده تا دلیل خود را بیان کند و اصلی دلیل این بوده که فیلم «شیردل» ساخته ژنویو انناجی دربرگیرنده تنها 11 دقیقه دیالوگ غیرانگلیسی است.

 

در بیانیه آکادمی آمده است: ما آوریل 2019 اعلام کردیم که اسم بخش «فیلم خارجی زبان» اسکار به بخش «فیلم بلند بین‌المللی» تغییر کرده و همچنین تاکید کردیم مقررات این بخش نباید تغییر کند. هدف این جایزه همان است که بود و برای بررسی فیلم‌هایی است که بیرون از آمریکا و به زبانی غیر از انگلیسی ساخته شده باشند.

 

در بیانیه همچنین آمده با ارزیابی فیلم‌هایی که امسال به این بخش ارسال شدند، فیلم «شیردل» دربرگیرنده تنها 11 دقیقه دیالوگ غیرانگلیسی است که موجب می‌شود این فیلم حائز شرایط حضور در این بخش نباشد.

 

کمیته انتخاب نیجریه هم در واکنش به این توضیحات اعلام کرد: این تصمیم، فیلمسازان ما را ترغیب می‌کند تا در آینده به دستورالعمل‌های آکادمی بیشتر توجه کنند.

 

این کمیته تاکید کرد: نیجریه برای اولین بار در رقابت اسکار شرکت کرده بود و به همین دلیل به این شرط که فیلم باید بیشتر غیرانگلیسی زبان باشد، کمتر توجه کرد. این فیلم کمدی 95 دقیقه‌ای بیشتر به زبان انگلیسی است و بخش کوتاهی از آن به زبان ایگبو است.

 

در هر حال زبان انگلیسی، زبان رسمی نیجریه است که نتیجه دهه‌ها استعمار انگلیس در این کشور تا سال 1960 یعنی سال استقلال آن، بوده‌است. البته چندین زبان‌ بومی در این کشور صحبت می‌شود که ایگبو و بوروبا از جمله آن‌ها هستند.

 

با وجود اظهارات مصالحه‌جویانه کمیته انتخاب نیجریه و پذیرش نظرات آکادمی اسکار، این تصمیم آکادمی در رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی برانگیخت و چهره‌های متعددی به این تصمیم اعتراض کردند.

 

ایوا دوورنی کارگردان سرشناس از جمله معترضان بود که نوشت در حالی که حتی اسم این بخش تغییر کرده و از آن به عنوان فیلم بین‌المللی به جای فیلم خارجی زبان یاد می‌شود، دیگر نباید بر عنصر زبان به عنوان عنصر تعیین‌کننده تاکید کرد. یعنی یک کشور برای حضور در رقابت آکادمی باید زبان رسمی خودش را تغییر دهد؟

 

اننانجی کارگردان «شیردل» که از چهره‌های شناخته شده نیجریه است هم در توییتر از حمایت دوورنی تشکر کرد و گفت «شیردل» به همان زبانی ساخته شده که ما در نیجریه صحبت می‌کنیم. او یادآوری کرد که انگلیسی پلی بین بیش از 500 زبانی است که در نیجریه به آن صحبت می‌شود. او افزود: مستعمره شدن انتخاب ما نبود. این استعمار با استعمار فرانسوی‌ها هیچ فرقی ندارد، ولی فیلم کشورهای فرانسوی زبان می‌توانند راهی اسکار شوند.

 

انناجی از طیفی است که صنعت فیلم نالی‌وود را ایجاد کرده‌اند و اپرا وینفری از او به‌عنوان جولیا رابرتز آفریقا یاد کرده بود.

 

این فیلم که اولین فیلم ساخته شده توسط این بازیگر آفریقایی است یکی از 10 فیلم معرفی شده از کشورهای آفریقایی برای اسکار 2020 بود که رکوردی برای اولین‌بار از نظر تعداد در اسکار داشتند. انناجی در فیلم «شیردل» به عنوان بازیگر هم جلوی دوربین رفته است. این فیلم نخستین بار در جشنواره فیلم تورنتوی امسال دیده شد.

 

منبع: مهر 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها