1/18/2020
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸
گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در سایت فردو آغاز شد

گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در سایت فردو آغاز شد

گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در سایت فردو با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از صبح «چهارشنبه» 15 آبان آغاز شد.

اعتمادآنلاین| در اجرای دستور ریاست جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی مخزن (سیلندر) 2800 کیلویی که حاوی حدود 2000 کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (uf6) است، تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی‌سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک دهی مجتمع فردو قرار گرفت.


حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه 14 آبان‌ به سازمان انرژی اتمی کشور دستور داد تا از 15 آبان، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی که گازدهی به 1044 سانتریفیوژ فعال در سایت غنی‌سازی فردو است را آغاز کند.

 

طبق برجام قرار بود 1044 سانتریفیوژ در فردو فقط بچرخند و ایران به آن‌ها گاز تزریق نکند اما در راستای اجرای تصمیم کشور برای کاهش تعهدات برجامی و به دستور روحانی از چهارشنبه 15 ابان، گازدهی در فردو آغاز می‌شود.

 

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در شهریورماه سال جاری منتشر شد، در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو FFEP 1044 سانتریفیوژ IR-1 در یک بال (واحد 2)  قرار داده شده است (بند 46).

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها