5/29/2020
جمعه، ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
حجم آب دریاچه ارومیه به 3 میلیارد و 240 میلیون متر مکعب رسید

حجم آب دریاچه ارومیه به 3 میلیارد و 240 میلیون متر مکعب رسید

رئیس دفتر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی، با اشاره به میزان حجم آب دریاچه ارومیه، گفت: میزان آب دریاچه ارومیه در حال حاضر 3 میلیارد و 240 میلیون متر مکعب است.

اعتمادآنلاین|خلیل ساعی با اشاره به میزان حجم آب دریاچه ارومیه، اظهارداشت: میزان آب دریاچه ارومیه در حال حاضر 3 میلیارد و 240 میلیون متر مکعب است.

 

وی با بیان این که سال قبل میزان آب دریاچه ارومیه در همین زمان، زیر یک میلیارد متر مکعب بود، تصریح کرد: سال قبل میزان آب 90 میلیون متر مکعب بود که یعنی 2 میلیارد و 250 میلیون متر مکعب آب آن اضافه شده است.

 

رئیس دفتر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی، خاطرنشان ساخت: سال قبل میزان بارندگی ما حدود 440 میلی متر بود و در این میزان یک متر و پنج سانتی متر افزایش تراز را شاهد بودیم.

 

وی به اقدامات انجام یافته پرداخت و ابراز داشت: لایروبی مسیرهای منتهی به دریاچه که از طریق همکاران شرکت آب منطقه‌ای بود و همتی که به وسیله همکاران ستاد احیا انجام شده بود، حدود 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب رهاسازی از پشت سدها انجام یافت و به پیکره دریاچه منتقل شد که باعث افزایش تراز دریاچه شد.

 

ساعی به اعتبارات ستاد احیا دریاچه ارومیه اشاره کرد و اذعان داشت: اعتبارات دریاچه ارومیه از محل ماده 10 و 12 داده می‌شود که مختص حوادث هستند اگر در کشور حادثه کم باشد مطمئناً اعتبارات هم زیاد می‌شود.

 

وی ادامه داد: چون در کشور یک سری حوادث رخ می‌دهد که امسال نمونه بارز آن سیل در چند نقطه کشور بود، باعث صدمه جانی و مالی به هموطنان شد، هنوز ابلاغی برای سال 1398 اتفاق نیفتاده است اما همکاران برنامه ریزی و تلفیق تلاش دارند تا اعتبار لازم برای امسال را اخذ کنند.

 

رئیس دفتر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی، به سه پروژه اولویت دار اشاره کرد و عنوان کرد: پروژه انتقال آب، پروژه تکمیل مدول دوم تصفیه خانه تبریز و پروژه تکمیل مدول سوم تصفیه خانه ارومیه است که نزدیک به 850 میلیون الی یک میلیارد متر مکعب آب را به پیکره دریاچه می‌رساند.

 

وی افزود: این سه پروژه باعث افزایش آب خواهد شد و همت دولت بر تأمین اعتبار است که بتوانیم این پروژه‌ها را تا همین موقع سال بعد به بهره برداری برسانیم.

 

ساعی در پاسخ به این که آیا سال 1397 همه اعتبارات اختصاص یافته بود، گفت: معمولاً اعتبارات که داده می‌شود 42 درصد تخصیص می‌یابد چرا که دولت منابع مالی کمی دارد، البته باید گفت که احیا دریاچه ارومیه از اولویت‌های دولت بشمار می‌رود.

 

 وی خاطرنشان ساخت: تلاش داریم امسال نیز اعتبارات را گرفته و سه پروژه اولویت دار را اجرا کنیم که آب مطمئن به پیکره دریاچه خواهد رفت، البته نمایندگان مجلس نیز به دنبال اخذ هرچه سریعتر این اعتبار هستند.

 

رئیس دفتر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی، به میزان پیشنهادی بودجه امسال نیز اشاره کرد و اذعان داشت: هزار میلیارد تومان پیشنهاد ستاد احیا دریاچه است که هنوز از سوی دولت تصمیم لازم برای اختصاص آن گرفته نشده است.

 

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها