5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
تولید مازاد 100 هزار تن کاتود مس در کشور
رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی مطرح کرد

تولید مازاد 100 هزار تن کاتود مس در کشور

بهرام شکوری، رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی گفت: حدود250 هزار تن کاتود مس در ایران تولید می‌شود که تقریبا 100 هزار تن آن باید صادر شود.

اعتمادآنلاین| بهرام شکوری، رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی درباره وضعیت قاچاق در صنعت معدن،  گفت: قاچاق در معدن و صنایع معدنی خیلی مصداقی ندارد ولی در سایر بخش‌های اقتصادی به یقین وجود دارد. در پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و در خیلی از محصولات قاچاق را می‌بینید ولی در محصولات معدنی تقریبا می‌ توان گفت که قاچاق خیلی وجود ندارد.

او با اشاره به میزان تولید و صادرات مس در ایران، بیان کرد: حدود  250 هزار تن کاتود مس در ایران تولید می‌شود که تقریبا 100 هزار تن که بیشتر آن مازاد و باید صادر شود.


شکوری ادامه داد: متاسفانه در بخشنامه اخیر محدودیتی برای صادرات مس در نظر گرفته شده و برای آن عوارض وضع شده است. سالیانه حدود 350 تا 400 هزار تن مازاد کنستانتره داریم که امکان تبدیل آن  به شمش و کاتود مس وجود ندارد و از آن طرف هم خریدار داخلی رغبتی به خرید آن ندارد.

 

رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی با اشاره به افزایش عیار مس،  بیان کرد: عیار مس محتوای کشورمان در سال گذشته نزدیک به 0.645 بود. امسال با توجه به افزایش فعالان اقتصادی عیار مس به 0.63 رسید که این رقم از  افزایش تولید در کشور حاصل شده است.

 

شکوری با اشاره به اینکه در بخش اکتشافات معدنی افزایش چشمگیری را شاهد بوده ایم،  گفت: بر اساس عملیات اکتشافی که به تازگی انجام شده رشد بسیار خوبی در حوزه معدن داشته ایم که باعث افزایش ارزش دارایی‌های شرکت و تولیدات مس کشور در سال‌های آتی خواهد شد.

 

به گفته رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی،  ظرفیت مس کاتد در کشور بیش از  400 هزار تن است که برای این حجم تولید به یک میلیون و 800 هزار تن کنسانتره نیاز است.

شکوری معتقد است در دنیا 17 میلیارد تن ماده معدنی استخراج می شود که به دنبال آن 2 میلیارد و 200 میلیون دلار گردش مالی حاصل  می شود. حداقل سود بنگاه داری مس در کف 1100 دلار قرار گرفته است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها