7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
تاثیرات حذف پراید و پژو 405 بر قطعه‌سازان
فرهاد به‌نیا، سخنگوی انجمن قطعه‌سازان مطرح کرد:

تاثیرات حذف پراید و پژو 405 بر قطعه‌سازان

فرهاد به‌نیا، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو به بیان تاثیرات حذف قریب‌الوقوع دو خودروی پراید و پژو 405 از چرخه تولید سایپا و ایران‌خودرو، بر سازندگان قطعات این دو خودرو پرداخت.

اعتمادآنلاین| فرهاد به‌نیا، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: در تولید تیبا و سایر خودروها می‌توان به قطعات پراید شیفت کرد. این بدین معناست که بر روی قطعات تیبا در مقایسه با پراید، جز بدنه و فریم داخلی خودرو، تغییرات زیادی ایجاد نمی‌شود و قطعه‌سازانی که قطعات فنی تولید می‌کنند، همچنان فعال خواهند ماند.

 

سخنگوی انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: بدنه پراید نیز تولید خود شرکت خودروسازی سایپا است؛ بنابراین اگر کسی هم متضرر شود، خود سایپا است؛ بنابراین مشکلی متوجه قطعه‌ساز نخواهد شد. تنها فریم داخلی خودرو است که توقف تولید پراید ممکن است سازنده آن را دچار مشکل کند. بنابراین در این زمینه لازم است که شرکت سایپا برای خودروهای جایگزین ایجاد ظرفیت و افزایش تیراژ کند. باید سایپا با برنامه‌ریزی در سایر تولیدات مشکلاتی که برای این قطعه‌سازان ایجاد می‌شود را پوشش دهد.

 

وی با بیان اینکه این اواخر تولید پراید به 300 دستگاه در روز رسیده و الباقی نیز تیبا بوده است، گفت: بنابراین چندان مشکل بزرگی ایجاد نخواهد شد. به طور مثال اگر به جای خودروی 405، پژو 301 جایگزین می‌شد، به دلیل تغییرات پلت‌فرم، فریم داخلی خودرو، بدنه، مسائل فنی و موتوری خودرو؛ قطعه‌سازان دچار مشکل و متحمل ضرر می‌شدند اما با جایگزین شدن تیبا به جای پراید مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.

 

به‌نیا خاطرنشان کرد: مدل‌های گروه خودروسازی سایپا مدل‌های پیچیده‌ای نیستند اما در خودروساز دیگر مدل‌ها تفاوت زیادی باهم دارند. 206 با 207 متفاوت است، 405 با دنا تفاوت زیادی دارد. بنابراین حذف 405 و جایگزینی سایر خودروهای این خودروسازی قطعا ایجاد مشکل خواهد کرد. با توجه به اینکه هنوز ایران‌خودرو در رابطه با اینکه قرار است چه خودروهایی جایگزین پژو 405 شود صحبتی نکرده، درباره اثرات آن نمی‌توان اظهارنظر دقیقی کرد؛ لذا منتظر هستیم تا ایران‌خودرو برنامه‌های خود در این رابطه اطلاع‌رسانی کند، سپس به مشکلات قطعه‌سازان با حذف این خودرو بپردازیم.

 

در ابتدای آبان ماه جاری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از توقف تولید چهار خودرو در سال 98 و ابتدای سال 99 و جایگزین شدن خودروهای جدید به جای محصولاتی که از رده خارج می‌شوند، خبر داد. براین اساس تولید پژو 405 glx بنزینی تا پایان امسال و تولید سه مدل خودروی پراید در دی‌ماه 98، اردیبهشت و تیرماه 99 متوقف خواهد شد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها