7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
چرا سه دولت عرب به ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران نپیوستند؟
یک رسانه عرب‌زبان بررسی کرد:

چرا سه دولت عرب به ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران نپیوستند؟

اعلام رسمی آغاز ائتلاف نظامی دریایی به رهبری ایالات متحده که هدف از آن محافظت از دریانوردی در منطقه خلیج فارس، با مشارکت 6 کشور است، ما را به یاد این ضرب‌المثل عربی می اندازد که می‌گوید: «کوه به درد زایمان آمد و موش زایید»!

اعتمادآنلاین| رای الیوم نوشت: اعلام رسمی آغاز ائتلاف نظامی دریایی به رهبری ایالات متحده که هدف از آن محافظت از دریانوردی در منطقه خلیج فارس، با مشارکت 6 کشور است، ما را به یاد این ضرب‌المثل عربی می اندازد که می‌گوید: «کوه به درد زایمان آمد و موش زایید»!

 

در ادامه این مطلب آمده است: تعداد کم دولت‌های حاضر در این ائتلاف، نشان‌دهنده کاهش نفوذ آمریکا، نه تنها در منطقه خلیج فارس، بلکه در تمام جهان است و به نظر می‌رسد زمانی که دولت‌های فعلی و سابق آمریکا رهبری ائتلاف‌هایی با حضور 30 یا 60 دولت را بر عهده داشتند، به سر آمده است.

 

در ائتلاف اخیر، غیبت سه دولت اصلی در خلیج فارس یعنی کویت، عمان و قطر، جالب توجه بود؛ نه تنها به این دلیل که این سه دولت موضع بی‌طرفانه‌ای را در مقابله امریکا با ایران اتخاذ کرده اند، بلکه به علت بی‌اعتمادی آنها به ایالات متحده و دولت کنونی آن، که سیاست‌های ناگهانی را اتخاذ می‌کند که می تواند منجر به وقوع جنگ منطقه ای یا حتی بین‌المللی شود. افزون بر اینکه این ائتلاف، بیش از هر چیز، یک عامل تنش‌زاست، نه ضمانتی برای حمایت و استقرار منطقه.

 

به عقیده ما، این شش دولت، یعنی بریتانیا، عربستان، امارات، بحرین، استرالیا، آلبانی و ایالات متحده، نمی توانند از دریانوردی محافظت کنند؛ چرا که بیشتر آنها، به استثنای آمریکا و بریتانیا، قدرت دریایی اثرگذاری در اختیار ندارد. برای مثال، ناوگان دریایی البانی، بحرین، امارات و عربستان کجا و ابزارهای بازدارندگی دریایی پیشرفته ایران کجا؟! به‌ویژه آنکه ایران از موشک‌ها و زیردریایی‌های ساخت داخل و صدها قایق و کشتی بزرگ و موشک جنگی که توان نابود کردن کشتی‌های دشمن را دارند، برخوردار است.

 

اما چرا دولت‌هایی مثل فرانسه، آلمان، بلژیک، چین و هند به این ائتلاف نپیوستند؟ پاسخ ساده است؛ به این دلیل که آمریکا خود، با خروج از توافق هسته‌ای، سرچشمه اصلی تنش و تهدید و بر هم خوردن استقرار منطقه است.

 

با استناد به تجارب گذشته، می توان گفت قایق‌های ایرانی توانستند دو کشتی بریتانیایی را توقیف کنند؛ اما کشتی‌های آمریکایی هیچ حرکتی برای ممانعت از این اقدام ایران نکردند و حتی ترامپ اعلام کرد کرد که هرگز نیروهای آمریکایی را برای حمایت از کشتی‌های دیگر کشورها، به خدمت نمی گیرد.

 

بنابراین، در شرایطی که اغلب کشتی‌های آمریکایی به سمت دریای عمان عقب‌نشینی کرده اند تا در تیررس موشک‌های ایران نباشند، چطور می توانند از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج و تنگه هرمز حمایت کنند؟

 

این مساله تشکیل ائتلاف، از چارچوب باج‌گیری آمریکا از دولت‌های خلیج فارس یعنی امارات، عربستان و بحرین، فراتر نمی رود و حضور این دولت‌ها، تنها با هدف تامین مالی ائتلاف و پوشش هزینه‌های آن است. ترامپ در این زمینه مهارت زیادی دارد و امکان ندارد بدون گرفتن هزینه‌های گزاف، حمایتی ارائه دهد.

 

منبع: انتخاب

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها