5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
آواربرداری در سراب به دلیل کمبود ماشین آلات به کندی پیش می‌رود
محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی:

آواربرداری در سراب به دلیل کمبود ماشین آلات به کندی پیش می‌رود

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی، گفت: کمبود ماشین آلاتی مانند لودر و بیل مکانیکی در مناطق زلزله زده به ویژه شهرستان سراب، آواربرداری در این مناطق را با کندی مواجه کرده است.

اعتمادآنلاین| محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی، در جلسه ستاد مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: از تمامی دستگاه‌های مسئول که ماشین آلات و تجهیزات در اختیار دارد، تقاضا داریم تا با در اختیار دادن تجهیزاتش، نیروهای عملیاتی را در آواربرداری سریع‌تر یاری کنند، اگر امکانات استان خودمان پاسخگو نبود، می‌توانیم از استان‌های معین کمک بگیریم.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت تصویب هر چه سریع‌تر کمک‌های بلاعوض و اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به زلزله زدگان توسط دولت تاکید کرد.

 

وی در ادامه با اشاره به تلفات جانی و مالی این زمین‌لرزه گفت: طبق آخرین گزارشات از 580 مصدوم این زلزله فقط 12 یا 13 نفر بستری بود و مابقی همه سرپایی درمان شده‌اند، همچنین این زمین لرزه باعث خسارت بیش از 2300 واحد مسکونی که تخریب 10 الی 100 درصدی دارند و تلف شدن بیش از 1500 رأس دام شده است.

 

پورمحمدی تاکید کرد: خوشبختانه مواجهه با پیامدهای زلزله تا به این لحظه به خوبی مدیریت شده است و از همان ساعات اولیه وقوع زمین‌لرزه، نیروهای امدادی، انتظامی، بسیج، سپاه، ارتش و مسئولان استانی در محل حضور داشته و مسئولان کشوری همگی پیگیر ماجرا بودند.

 

وی در ادامه با اشاره به برخی حواشی در شبکه‌های مجازی حول نبود اقدامات درمانی مناسب در ماجرای فوت زهرا، مشهورترین جانباخته زلزله تبریز، گفت: متاسفانه این کودک قبل از رسیدن به مرکز درمانی فوت شده بود و هیچ قصوری در خصوص امداد رسانی به مجروحان و مصدومان وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه آواربرداری‌ها به طور جدی از فردا آغاز می‌شود، بیان کرد: برخی ساختمان‌های خشتی و گلی در این روستاها مربوط به 100 سال قبل هستند و آواربرداری منازل تخریب شده زمان‌بر خواهد بود.

 

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه نباید به هیچ کسی که خانه‌اش تخریب نشده و اهل این روستاها نیست چادر یا کانکس داده شود، گفت: این امکانات جزو بیت‌المال هستند، دهیاران از جمعیت و خانوارهای روستایی اطلاع دارند و می‌توانند در خصوص ما را یاری کنند.

 

وی در پایان بر ضرورت تأمین جایی برای اسکان موقت زلزله زدگان با توجه به فرارسیدن فصل سرما تاکید کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها