7/13/2020
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
تظاهرات دانش‌آموزی در «عراق» ادامه دارد

تظاهرات دانش‌آموزی در «عراق» ادامه دارد

هزاران شهروند عراقی از جمله تعداد زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان امروز (سه‌شنبه) در بغداد و تعدادی از استان‌های جنوبی تجمع کردند.

اعتمادآنلاین| شاهدان عینی سه‌شنبه اعلام کردند که هزاران شهروند عراقی از جمله دانشجویان و دانش‌آموزان همچنان در بغداد و تعدادی از استان‌های جنوبی به تظاهرات خود برای بیست و ششمین روز متوالی ادامه دادند.

 

در ساعات اولیه صبح امروز آرامش بر میدان‌های بغداد، بصره، ناصریه در استان ذی قار، المثنی، الدیوانیه، نجف، کربلا، واسط و الحله حاکم بود و هیچ‌گونه اقدام خشونت‌آمیزی علیه تظاهرات‌کنندگان صورت نگرفته است.

 

عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد، دستور بازداشت کسانی که موجب تعطیلی مدارس می‌شوند به موجب قانون مبارزه با تروریسم صادر شده چراکه بستن مدارس جرم آشکاری است که عاملان آن باید فورا محاکمه شوند.

 

طی هفته‌های گذشته مدارس، مراکز و دانشگاه‌ها در همبستگی با تظاهرات‌کنندگان تقریبا تعطیل شده بودند.

 

تظاهرات‌کنندگان نیز امروز در دیوانیه اکثر مراکز دولتی را بستند و مانع از ورود کارمندان به محل‌های کار خود در اکثر مناطق استان دیوانیه شدند.

 

منابع به آرتی نیز گفتند، معترضان مجددا بندر ام قصر در استان بصره را بستند. معترضان امروز بندر مذکور را که دروازه آبی عراق با جهان است، مسدود کردند، آنها شعارهایی با درخواست برای خدمات و ایجاد فرصت‌های شغلی سر دادند.

 

یک منبع مطلع نیز اعلام کرد، تعدادی از تظاهرات‌کنندگان شرکت نف ذی قار و شهرداری دیوانیه را بستند. به گفته این منبع، تظاهرات‌کنندگان مقر شرکت نفت ذی قار در ناصریه و نیز تعدادی دیگر شهرداری دیوانیه را بستند و مانع از ورود کارمندان شدند.

 

همچنین بنا به اظهارات یک منبع محلی، بندر نفتی خور الزبیر به دلیل بند آمدن مسیر منتهی به آن از سوی تظاهرات‌کنندگان تعطیل شد.

 

قرار است پارلمان عراق امروز جلسه‌ای را برای بررسی مسائلی از جمله قانون شفافیت، بازنشستگی و تسهیلات و امتیازات مسؤولان ارشد برگزار کند.

 

دولت عراق نیز نشست هفتگی خود را برای بررسی پیامدهای اعتراضات برگزار می‌کند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها