5/31/2020
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
سال جاری بیش از 688 بازرسی در ایران انجام شده است/ استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای نباید به واسطه اقدامات غیرقانونی با مانع مواجه شود
کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان درسازمان ملل:

سال جاری بیش از 688 بازرسی در ایران انجام شده است/ استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای نباید به واسطه اقدامات غیرقانونی با مانع مواجه شود

نماینده دائم کشورمان، ایران را شریک مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواند و گفت: در 11 ماه گذشته 1376 نفر روز بازرسی آژانس در ایران انجام شده است.

اعتمادآنلاین| کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، امروز (دوشنبه) طی سخنانی در نشست ویژه تایید نهایی انتصاب «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس، گفت: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نباید به واسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع مواجه شود و همچنین نمی بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشورها شود.

 

نماینده دائم کشورمان در ادامه با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جمهوری اسلامی یکی از سازمان های بسیار مهم است، افزود: ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و با فعالیت ها و برنامه های هسته ای قابل ملاحظه، همواره به آژانس و نقش شاخص آن در ظرفیت سازی مبتنی بر نیازها و اولویت های خود توجه داشته است. در همین راستا، ایران معتقد است که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نباید به واسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع مواجه شود و همچنین نمی بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشورها شود.

 

این دیپلمات کشورمان با اشاره به اینکه نظارت و راستی آزمایی در ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت، جزو ماموریت های اصلی کنونی آژانس است، گفت: ایران یک شریک مهم آژانس است. قابل ذکر است که صرفا در سال جاری تا نوامبر 2019، بیش از 688 بازرسی معادل 1376 نفرروز بازرسی در ایران انجام شده است. بنابراین، حفظ روابط کاری سازنده بین ایران و آژانس حائز اهمیت فراوانی بوده و ما معتقدیم چنین امری بایستی در یک رویه مستقل، حرفه ای و بیطرفانه صورت پذیرد.

 

غریب آبادی در پایان تاکید کرد: هیچ شکی نیست که بقای سه رکن NPT و همچنین اعتبار آژانس، عمدتا وابسته به پایبندی به این اصول است.

 

به گزارش فارس، نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تایید انتصاب «رافائل گروسی» به عنوان مدیرکل جدید آژانس، امروز در وین مقر آژانس برگزار شد. 

 

در ابتدای این نشست، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از سوی گروه خاورمیانه و‌ جنوب آسیا به عنوان معاون رئیس کنفرانس ویژه انتخاب شد.

 

گروسی 58 ساله متولد بوینوس‌آیرس و فارغ‌ التحصیل دکترای تاریخ و سیاست بین‌الملل از دانشگاه ژنو که امروز سوگند یاد کرد، از فردا برای مدت 4 سال بر کرسی مدیرکلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکیه می‌زند. او از 2010 تا 2013 به عنوان دستیار مدیرکل آژانس اتمی در حوزه سیاستگذاری فعالیت کرده است.

 

منبع: فارس 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها