8/7/2020
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
با ترکیه بر سر معنی کلمه "تروریسم" اجماع نظر نداریم
ماکرون:

با ترکیه بر سر معنی کلمه "تروریسم" اجماع نظر نداریم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بعد از نشست سران گروه ناتو در انگلیس گفت:" امکان هیچ اجماع نظری نمی‌بینم". ما بر سر معنی کلمه "تروریسم" و یگانهای کرد مدافع خلق با ترکیه اختلاف نظر داریم.

اعتمادآنلاین| امانوئل ماکرون در کنفرانسی خبری در حاشیه نشست سران ناتو اذعان داشت که اجماع نظری درباره معنی کلمه "تروریسم" با ترکیه ندارد.

 

به گزارس خبرگزاری فرانس اکسپرس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بعد از نشست سران گروه ناتو در انگلیس گفت:" امکان هیچ اجماع نظری نمی‌بینم". ما بر سر معنی کلمه "تروریسم" و یگانهای کرد مدافع خلق با ترکیه اختلاف نظر داریم.

 

چندی پیش، ترکیه عملیات "چشمه صلح" را در مرز با سوریه علیه گروه های کرد آغاز و اعلام کرده است که این گروه‌ها تروریست هستند. یگانهای کرد مدافع خلق ( ی پ.گ) به ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی کمک کرده بودند.

 

آنکارا این یگانها و حزب کارگران کردستان ترکیه همان پ.ک.ک را جزو گروه‌های تروریستی می‌داند. پ.ک.ک توسط فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز گروه تروریستی خوانده شده‌اند.

 

ماکرون همچنین گفت که فرانسه، انگلیس و آلمان اوایل سال آینده میلادی بار دیگر با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و درباره لیبی، سوریه و دیگر مسائل رایزنی خواهند کرد.

 

او درباره دیدارش با اردوغان گفت: خوشحالم که دیدار بسیار مفیدی با نخست‌وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و اردوغان داشتم. این دیدار به ما امکان داد تا درباره بسیاری مسائل روشنگری شود و ما درباره جنگ با داعش، آوارگان و حل سیاسی مساله سوریه اشتراک نظر داشتیم.

 

ماکرون گفت: این دیدار با گفتگوی مفیدی همراه بود و بسیاری از سوء تفاهم‌ها با ترکیه رفع شد. اما ما درباره تروریست دانستن ی پ.گ اختلاف نظر داریم. ما با پ.ک.ک و گروه‌هایی که علیه ترکیه می جنگند مبارزه می کنیم اما اینها گروه‌های سیاسی و نظامی متفاوتی هستند بنابراین با این مساله مخالفیم و تغییری در این دیدگاه نداشته‌ایم.  زمانیکه برخی گروه‌ها اقدامات تروریستی در خاک ترکیه و علیه کشور ترکیه انجام می‌دهند هیچ تردیدی وجود ندارد که با آنها مبارزه می کنیم.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها