8/11/2020
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پیگیری افزایش ظرفیت 4 هزار واحد تولیدی
صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت خبرداد:

پیگیری افزایش ظرفیت 4 هزار واحد تولیدی

مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: تلاش می کنیم در سال رونق تولید ،حدود چهار هزار واحدتولیدی افزایش ظرفیت یابند.

اعتمادآنلاین| مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، پنجشنبه در جریان ضمن بازدید از 4واحد تولیدی در شیراز ضمن اشاره به ظرفیت خوب واحدهای صنعتی استان فارس درکشور گفت: اگر موسسات مالی- اعتباری و بانک مرکزی منابع را برای فعال سازی  بنگاها ومراکز تولیدی دراختیارواحدهای صنعتی قرار دهند بسیاری از واحدهای تولیدی راکد به چرخه تولید برخواهند گشت.

 

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واحدهای  خوبی در استان فارس فعالیت دارند که پیشتاز در حوزه فعالیت خود هستند و به نوعی واحدهای نمونه  منطقه ای وملی محسوب می شوند و حتی برخی قابلیت جهانی شدند را دارند که از پتانسیل های استان محسوب می شود. 

 

وی در ادامه گفت: در سال رونق تولید با برنامه ریزی صورت گرفته وبا پرداخت تسهیلات، تاکنون حدود 600 واحد تولیدی راکد به چرخه تولیدبازگشتند که حمایت ها از این واحد ها در قالب یک بررسی  میدانی و به صورت تک تک انجام می شود و مشکلات هر واحد به طور جداگانه و با نگاهی کارشناسانه مورد بررسی قرار خوهد گرفت. 

 

وی درخصوص برنامه های  تعریف شده در خصوص اعتماد به تولید کننده داخلی گفت: براساس قانون حداکثر ارجاع و ساخت کار باید به طرف داخلی سپرده شود ودراین خصوص سامانه توان ایران را راه اندازی کردیم  که این سامانه، بستر جامعی برای حمایت از تولید داخل واعلام نیازمندی‌ها و توانمندی‌های صنعتی و معدنی کشور است و بسترمناسب را برای توسعه تولید ایرانی دارای مشابه خارجی فراهم خواهدکرد.

 

صادقی نیارکی افزود: اگر مطمئن شویم پروژه ای توان ساخت داخل را دارد ، قطعااجرای کار به طرف ایرانی داده خواهد شد و بر ظرفیت های داخلی تکیه میشود وفضای کاربیشتری برای سازندگان داخلی  فراهم می کنیم.

 

این مسئول همچنین به برگزاری نمایشگاه نهضت ساخت داخل و رونق تولید درشیراز اشاره کرد و گفت: تلاش برای پیاده سازی عملی نهضت ساخت داخل با محوریت خوداتکایی در تولید کالاهای حساس، ضروری وراهبردی از مهمترین سیاست های معاونت امور صنایع در سال جاریاست.

 

نیارکی افزود: هدف از پیاده سازی این نهضت، کاهش آسیب‌پذیری وافزایش استحکام و توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت داراست.

 

وی در ادامه گفت: تلاش می کنیم در سال رونق تولید ،حدود چهار هزار واحدتولیدی افزایش ظرفیت یابند که برنامه ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته است.

 

در ادامه حمید رضا ایزدی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: افتتاح صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در امر رونق تولید و پیشرفت واحدهای صنعتی در استان، بسیار تاثیر گذار خواهد بودو سازمان صمت استان در ارتقاء رتبه توان استان در تولید از هیچکوششی فروگذار نخواهد کرد.

 

ایزدی دراین خصوص ادامه داد: تفاهم نامه ای بین دانشگاه شیراز ،دانشگاه علوم پزشکی،  پارک علم فناوری، سازمان صنعت معدن و تجارت و مدیرعامل صندوق امضا شده که براساس این تفاهم نامه ،صندوق تسهیلاتی به طرح های پژوهشی شرکت های دانش بنیان ، دانشجویان و شرکت های پارک و فناوری اعطا می کند و با حمایت این صندوق این بنگاهای اقتصادی نیازهای مالی خود را در غالب طرحی برای ما تعریف و درمقابل تسهیلات  کم بهره ایی را دریافت کنند.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به ارتباط صنعت ودانشگاه گفت: در قالب طرحی به نام طرح تاپ ، سامانه ای طراحی شده که بنگاهای صنعتی مشکلات و نیازمندی های خود را دراین سامانه  اعلام  می کنند و با مطرح کردن این مشکلات،  اساتید ،اعضای هیأت علمی دانشگاهها، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سربازان فارغ التحصاین این نیاز ها را شناسایی و اعلام میکنند که چه کمکی برای رفع این مشکل واحد صنعتی می توانند انجام دهند و نخبگان نیز توانمندی خود واحدهای صنعتی را  نشان می دهند.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها