8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
یک روز مانده به پایان مهلت قانونی چه کسانی برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند؟/ وزرای دولت احمدی‌نژاد در صدر ثبت‌نام‌های روز ششم
گزارش «اعتمادآنلاین» از ششمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم:

یک روز مانده به پایان مهلت قانونی چه کسانی برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند؟/ وزرای دولت احمدی‌نژاد در صدر ثبت‌نام‌های روز ششم

با وجود اینکه در فاصله یک روز مانده به پایان مهلت ثبت‌نام هنوز هم حضور چهره‌های سیاسی و حزبی به خصوص در جریان اصلاحات کم‌تعداد بود، اما یاران قدیم احمدی‌نژاد در کنار جبهه پایداری‌ها گوی سبقت را از دیگر رقبا ربودند.

اعتمادآنلاین| روز ششم ثبت‌نام انتخابات مجلس بورس حضور وزرای دولت اول و دوم احمدی‌نژاد بود. با وجود اینکه در فاصله یک روز مانده به پایان مهلت ثبت‌نام هنوز هم حضور چهره‌های سیاسی و حزبی به خصوص در جریان اصلاحات کم‌تعداد بود، اما یاران قدیم احمدی‌نژاد در کنار جبهه پایداری‌ها گوی سبقت را از دیگر رقبا ربودند.

 

چه کسانی در روز ششم برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند؟

 

در روزهای گذشته حضور جبهه پایداری‌ها برای ثبت‌نام به خوبی قابل رویت بود و امروز هم وزرای سابق دولت‌های نهم و دهم در وزارت کشور پرتعداد بودند. اگرچه تقریباً همه آنها اعلام کردند که با احمدی‌نژاد و جریان بهار ارتباطی ندارند اما از عملکرد رئیس دولت سابق هم دفاع کردند.

 

مهدی هاشمی، سرپرست اسبق وزارت کشور و نماینده مجلس نهم؛ محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان دولت دوم احمدی‌نژاد؛ صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دولت دوم احمدی‌نژاد؛ محمد حسینی، وزیر ارشاد احمدی‌نژاد از وزارت کشور و وجیه‌الله آقاتقی فرماندار تهران در دولت اول احمدی نژاد از فرمانداری ثبت‌نام کردند.

 

علاوه بر این محمود صادقی، غلامرضا حیدری، سیدفرید موسوی، محمدرضا نجفی، علی مطهری، مصطفی کواکبیان، بهروز نعمتی و محمدعلی وکیلی، نمایندگان تهران؛ علی گلمرادی، نماینده ماهشهر و علی کریمی، نماینده بجنورد هم از جمله نمایندگان مجلس دهم بودند که با حضور در وزارت کشور در روز ششم ثبت‌نام کردند.

 

از طرفی با وجود اینکه برخی حضور محمدباقر قالیباف برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم را دور از ذهن می‌دانند، اما شنیده‌ها حکایت از ثبت‌نام او در روز آخر مهلت قانونی دارد که البته صحت آن با حضور در ستاد انتخابات مشخص خواهد شد. با این وجود محسن پیرهادی، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، که حزب نزدیک به جریان قالیباف تلقی می‌شود، امروز در فرمانداری تهران ثبت‌نام کرد.

 

از دیگر چهره‌هایی که امروز در وزارت کشور حاضر شدند و ثبت‌نام خود را برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم نهایی کردند، می‌توان به حسین گروسی، نماینده مجلس نهم؛ سیامک هاشمی، رئیس سابق کمیته المپیک؛ فاطمه رهبر، نماینده ادوار هفتم هشتم و نهم مجلس؛ یحیی صالحی‌نیا، امام جمعه شهرستان کن؛ شهرام فرهاوی، گوینده شبکه خبر و حسین سبحانی‌نیا، نماینده چهار دوره مجلس اشاره کرد.

 

وزیر کشور: کارگروه‌ها شفاف‌سازی کنند

 

امروز عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، هم با حضور در ستاد انتخاباتی وزارت کشور علاوه بر بازدید از ستاد در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال اعتماآنلاین در خصوص اینکه با توجه به اعتراضات اخیر در جریان گرانی بنزین برای روشن شدن ابعاد این موضوع قرار است نشست خبری با خبرنگاران داشته باشید یا نه، گفت: «تا الان سه بار توضیح داده‌ام و اگر لازم باشد باز هم توضیح می‌دهم. اعتقاد دارم باید افکار عمومی را در این حوزه از نظر اطلاعات و آگاهی‌هایی که می‌توان به آنها تقدیم کرد، قانع کنیم. چنین چیزی به ویژه با ابهام‌آفرینی‌ها و شبهه‌سازی‌هایی که الان در فضای مجازی و رسانه‌ای می‌شود حتما لازم است.»

 

وزیر کشور با اشاره به کارگروه‌هایی که در شورای امنیت کشور در جریان اصلاح قیمت بنزین تشکیل شده بود، عنوان کرد: «همان طور که قبلا هم گفتم چهار کارگروه برای بحث سوخت داشتیم. یک کارگروه اطلاع‌رسانی و تبلیغات بود که مسئولیت آن با صداوسیما بود. کارگروه انتظامات و امنیت بود که مسئول آن نیروی انتظامی است و بسیج، سپاه و اطلاعات به عنوان عضو آنجا هستند و کار می‌کنند. یک کارگروه به نام کارگروه فنی داشتیم که وزارت نفت مسئول آن بود. یک کارگروه هم در بحث فضای مجازی و اقدامات در آن فضاست که وزارت اطلاعات مسئول آن بود.»

 

رحمانی‌فضلی با تاکید بر اینکه خودم نیز چندین بار توضیح دادم و اگر لازم باشد که حتماً هم لازم است باز هم در خدمت هستم، افزود: «اما تقاضای من این است که ان‌شاءالله خود کارگروه‌ها بیایند و مفصل توضیح دهند و روشنگری کنند. از صداوسیما هم تقاضا دارم که حتماً از دوستان تقاضا کند تا این کار را انجام دهند.»

 

استان تهران پیشتاز ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم/ مهلت ثبت‌نام تمدید نمی‌شود

 

در پایان ششمین روز ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم سیداسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور، به روال روزهای گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شد و مجموع ثبت‌نام‌کنندگان را 9806 نفر اعلام کرد.

 

او در ادامه افزود: «از این تعداد 1503 نفر زن و 5387 نفر مرد هستند. همچنان نسبت زنان به مردان 11 درصد به 89 درصد و ثابت است.»

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: «27 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان ایثارگر، 2 درصد روحانی، همچنین 22 درصد سابقه داوطلبی و 4 درصد سابقه نمایندگی داشته‌اند.»

 

او اگرچه باز هم ترجیح داد از استان‌هایی که کمترین مشارکت ثبت‌نام‌کنندگان را داشته‌اند، نامی نبرد، اما در ادامه به پنج استان با بیشترین مشارکت اشاره کرد. به گفته موسوی استان تهران با 2410 نفر بیشترین ثبت‌نام کنندگان را داشته است و خراسان رضوی 647 نفر، خوزستان 574 نفر، فارس 532 نفر و آذربایجان شرقی با 460 نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ادامه تاکید کرد: ساعت 6 بعدازظهر فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در انتخابات است و تمدید نمی‌شود.

 

او درباره اولین روز ثبت‌نام مجلس خبرگان رهبری هم گفت: در مجموع 22 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که به ترتیب از استان‌های قم 11 نفر، تهران 10 نفر و فارس یک نفر هستند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها