10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
انفجار ستاره دنباله‌دار ثبت شد + تصاویر

انفجار ستاره دنباله‌دار ثبت شد + تصاویر

محققان از فرآیند انفجار یک ستاره دنباله‌دار عکاسی کرده‌اند. این فرآیند 20 روز طول کشیده و طی آن 2.2 میلیون پوند یخ و غبار منتشر شده است.

اعتمادآنلاین| ماهواره سیاره‌یاب ناسا (TESS) به طور کامل و دقیق  فرآیند انفجار یک ستاره دنباله‌دار را ثبت کرده است.

 

این ماهواره لحظه انفجار یخ و گرد و غبار از ستاره دنباله‌دار46P/Wirtanen را در سال 2018 ثبت کرده است. در زمان ثبت عکس‌های این رویداد، فاصله ستاره دنباله‌دار تا زمین به کمترین میزان رسیده بوده است.

 

این انفجار به مدت 20 روز ادامه داشته و 2.2 میلیون پوند یخ و غبار در فضا منتشر شده است. ناسا با کمک مجموعه‌ای از تصاویر یک تایم‌لپس از این رویداد نادر ساخته است.

 

46P/Wirtanen نخستین بار در دهه 1940 میلادی هنگام مدار زدن دور خورشید رصد شد. اما سال گذشته فاصله آن تا زمین به 30 برابر مسافت سیاره خاکی تا ماه رسید.

 

به طور دقیق انفجار 46P/Wirtanen در 26 سپتامبر 2018 میلادی و در 2 مرحله اتفاق افتاده است. نخست به مدت یک ساعت نوری درخشان در فضا رصد شد و پس از آن در مرحله دوم و طی هشت ساعت پس از انفجار این نور درخشان‌تر شد. محققان معتقدند مرحله دوم انفجار ناشی از انتشار غبار ستاره دنباله‌دار بوده که نور خورشید را بیش از پیش منعکس می کرده است.

 

پس از به اوج رسیدن درخشانی 46P/Wirtanen، طی دوهفته درخشندگی آن افول کرد. کل فرآیند انفجار 20 روز طول کشید.

 

تونی فارنهام، محقق ارشد این تحقیق می گوید: طی 20 روز تصاویر متعددی از این فرآیند ثبت شد و ما توانستیم تغییرات در میزان درخشندگی را به راحتی بررسی و ارزیابی کنیم. تلسکوپ TESS نیز برای همین ساخته شده است. 

 

به گفته او نمی توان زمان انفجار ستاره دنباله‌دار را پیش بینی کرد. اما این رویداد به طور کامل ثبت شده است.

 

برنامه

 

برنامه

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها