8/7/2020
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
شگفتی‌سازی حزب «جانسون» در انتخابات انگلیس/ بزرگترین شکست حزب کارگر در 84 سال اخیر/ حزب محافظه‌کار «اکثریت مطلق» پارلمان را به دست گرفت/ «کوربین» از رهبری حزب کارگر کناره‌گیری می‌کند/ ترامپ: پیروزی بزرگی برای بوریس به دست آمده است

شگفتی‌سازی حزب «جانسون» در انتخابات انگلیس/ بزرگترین شکست حزب کارگر در 84 سال اخیر/ حزب محافظه‌کار «اکثریت مطلق» پارلمان را به دست گرفت/ «کوربین» از رهبری حزب کارگر کناره‌گیری می‌کند/ ترامپ: پیروزی بزرگی برای بوریس به دست آمده است

بر اساس آخرین نتایج منتشرشده از شمارش آرای انتخابات پارلمان انگلیس در روز جمعه، حزب محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» توانست با کسب اکثریت قاطع مجلس عوام، به پیروزی شگفت‌آوری دست یابد و به سکان‌داری دولت ادامه دهد.

اعتمادآنلاین| برآورد ایپسوس موری حاکی از آن است که حزب محافظه‌کار، به رهبری بوریس جانسون احتمالا اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کند.

 

بر این مبنا برآورد می‌شود که حزب محافظه‌کار 386 کرسی بگیرد، که 50 کرسی بیشتر از نتیجه آنها در انتخابات دو سال پیش است.

 

برآورد شده که حزب کارگر 191 کرسی را به دست بیاورد که یکی از ضعیف‌ترین نتایج این حزب در انتخابات سال‌های اخیر به حساب خواهد آمد.

 

برای حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند به ترتیب 13 و 55 کرسی برآورد شده است.

 

این برآوردها بر مبنای پرسیدن از رای‌دهندگان پس از خروج از شعبه رای‌گیری انجام شده و نتیجه واقعی انتخابات نیست.

 

رسمی؛ نتایج اولیه

 

بر اساس آخرین نتایج منتشرشده از شمارش آرای انتخابات پارلمان انگلیس در روز جمعه، حزب محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» توانست با کسب اکثریت قاطع مجلس عوام، به پیروزی شگفت‌آوری دست یابد و به سکان‌داری دولت ادامه دهد.

 

بر اساس آخرین نتایج شمارش آرا تا این لحظه، حزب محافظه‌کار با کسب 329 کرسی از 650 کرسی مجلس عوام، توانسته است به عنوان حزب غالب در پارلمان انگلیس برای پنج سال دیگر و بدون نیاز به تشکیل ائتلاف با احزاب کوچک‌تر سکان دولت را به دست بگیرد.

 

در این انتخابات محافظه کاران موفق شدند تا اینجای کار 43 کرسی بیشتر از دور قبل کسب کنند و در مقابل حزب کارگر با از دست دادن 55 کرسی شکست سنگینی را تجربه کرد و موفق شد تنها 195 کرسی به‌دست آورد.

 

بر اساس نتایج یادشده، حزب لیبرال دمکرات نیز 8 کرسی، حزب ملی اسکاتلند 45 کرسی و سایر احزاب سیاسی و افراد مستقل تاکنون موفق به کسب 21 کرسی شده‌اند.

 

به این ترتیب حزب محافظه‌کار به بزرگترین پیروزی خود از زمان «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس دست یافته و حزب کارگر بدترین نتیجه انتخابات در نزدیک به 84 سال گذشته را تجربه کرده است.

 

دومینیک راب، وزیر خارجه، در رقابتی نزدیک کرسی خود را حفظ کرد. دومینیک راب، وزیر خارجه در کابینه بوریس جانسون، در رقابتی نزدیک کرسی خود را حفظ کرد. راب 31 هزار رای گرفت و نامزد لیبرال دموکرات‌ها 28 هزار رای. این حوزه انتخابیه از جمله حوزه‌هایی بود که لیبرال دموکرات‌ها به برنده شدن در آن امیدوار بودند.

 

کوربین از رهبری حزب کارگر بریتانیا کناره‌گیری می‌کند

 

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، گفت از رهبری حزب کارگر کناره گیری خواهد کرد.

 

کوربین گفت: این به وضوح شبی ناامیدکننده برای حزب کارگر است. در کارزار انتخاباتی ما یک مانیفست امید و همبستگی ارائه دادیم. مانیفستی که امید داشت بی‌عدالتی‌ها را اصلاح کند.

 

او به سیاست‌های پیشنهادی خود برای گسترش خدمات عمومی و مقابله با بحران اقلیمی اشاره کرد و گفت این سیاست‌ها محبوبیت زیادی دارند، اما برگزیت چنان جامعه را دوقطبی کرده که نمی‌توان یک بحث سیاسی معمول داشت.

 

کوربین گفت مسایل عدالت اجتماعی همچنان باقی خواهند ماند. او گفت در انتخابات بعدی رهبر حزب کارگر نخواهد بود. او گفت تا انتخاب جانشین در مقام خود باقی خواهد ماند.

 

او گفت پس از آن همچنان به عنوان نماینده پارلمان از حوزه انتخابیه خود به کارش ادامه خواهد داد.

 

بوریس جانسون کرسی خود را حفظ کرد

 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر کنونی و رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا، کرسی خود را حفظ کرد. جانسون در سخنان کوتاهی که پس از اعلام پیروزی‌اش داشت، گفت نتیجه انتخابات به معنی تحقق برگزیت است.

 

جانسون 25 هزار رای گرفت و علی میلانی، نامزد ایرانی تبار حزب کارگر 18 هزار رای داشت.

 

حوزه انتخابیه آکسبریج از مناطقی بود که حزب کارگر امیدوار بود بتواند حزب محافظه‌کار را عقب براند.

 

لرد کله طشتی از حزب رسمی هیولای غران دیوانه و کنت صورت‌سطلی هم از نامزدهای دیگر این حوزه انتخابیه بودند که هنگام اعلام نتایج در کنار آقای جانسون حاضر بودند.

 

ترامپ: پیروزی بزرگی برای بوریس به دست آمده است

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توییت کرده است: به نظر می‌رسد که در بریتانیا پیروزی بزرگی برای بوریس به دست آمده است.

 

رهبر حزب ملی اسکاتلند: از اتحادیه اروپا خارج نمی‌شویم

 

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند، می‌گوید با توجه به اینکه اکثریت عمده کرسی‌های اسکاتلند به این حزب رسیده، نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که باید به اسکاتلند حق انتخاب داد.

 

استورجن گفت: نتایج در بقیه بریتانیا تیره و تار است، اما نشان می‌دهد که اسکاتلند باید حق انتخاب داشته باشد.

 

بوریس جانسون این ماموریت را از رای‌دهندگانش گرفته تا انگلستان را از اتحادیه اروپا خارج کند، اما باید قبول کنیم که رای دهندگان به من ماموریت داده‌اند که به آنها حق انتخابی برای آینده بدهم.

 

اسکاتلند پیامی روشن دارد: ما دولت بوریس جانسون را نمی‌خواهیم و نمی‌خواهیم از اتحادیه اروپا خارج شویم.

 

حذف رهبر حزب لیبرال دموکرات

 

از دیگر شگفتی‌های این انتخابات می‌توان به حذف شدن «جو سوینسون» رهبر حزب لیبرال دمکرات اشاره کرد.

 

او که از مخالفان جدی جانسون در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود نتوانست آرای لازم را در حوزه انتخابیه «دانبارتونشایر» برای ورود به مجلس عوام کسب کند و با اختلاف 149 رای کرسی خود را به «امی کالاگان» از حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها