10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
ملاقات ماه و ستاره «دبران» در آسمان بامدادی فردا

ملاقات ماه و ستاره «دبران» در آسمان بامدادی فردا

در آسمان بامدادی فردا «18 دی‌ماه» پدیده همنشینی ماه و ستاره دبران رخ خواهد داد؛ در این پدیده این 2 جرم در نزدیک‌ترین فاصله با یکدیگر قرار می‌گیرند.

اعتمادآنلاین| مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در این باره گفت: در ساعت 39 دقیقه بامداد روز چهارشنبه 18 دی ماه جاری، ستاره مشهور چشم گاو (دبران) در صورت فلکی گاو و در سه درجه جنوب ماه قرار می‌گیرد.

 

او ادامه داد: پدیده همنشینی دو جرم آسمانی ستاره دبران و ماه تا حدود ساعت 4 و 30 دقیقه بامداد این روز در غرب آسمان قابل مشاهده است.

 

«دبران» درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین می‌گردد و مانند ستاره‌های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است. این ستاره 25 مرتبه بزرگ‌تر از خورشید و 150 برابر درخشنده‌تر از آن است. ستارگان تشکیل‌دهنده صورت فلکی گاو یک خوشه ستاره‌ای باز به نام خوشه «قلائص» هستند، ولی «دبران» جزو این مجموعه نیست.

 

این ستاره از کلمه عربی «الدبران» به معنی «دنباله‌رو» است، زیرا خوشه‌های ستاره‌ای پروین و قلائص را در آسمان دنبال می‌کند. دبران در طول تاریخ مدال درخشان‌ترین ستاره را داشته؛ اما به دلیل دور شدن از ما، دچار افت قدر (درخشندگی) شده است و در حال حاضر قدر ظاهری آن 0.84 است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها