2/29/2020
شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
مستقلین در انتخابات اسفند شانس بیشتری دارند
غلامعلی رجایی، مشاور رییس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام:

مستقلین در انتخابات اسفند شانس بیشتری دارند

غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دوران ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که مجلس آینده با چه ترکیبی روی کار خواهد آمد، گفت: «گمان می‌کنم مجلس آینده با 10 دوره مجلس قبلی کاملا متفاوت خواهدبود. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد. اولا وضعیت معیشت و اقتصادی با مصایب و مسائلی همراه بوده‌است. همچنین بی‌اختیاری و با‌اختیاری دولت تدبیر به ناکامی‌هایی تبدیل شده، ضمن این که رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز ناکامی‌هایی را در قضیه برجام برای ما به وجود آورده، صورت مساله را عوض کرده، دولت را به سمت انفعال حتی در مورد اروپا سوق داده و باعث نزدیک شدن ایران به روسیه و چین شده که بحث مستقلی را می‌طلبد، اما به هر روی انتخابات پیش رو تاثیرگذار خواهد بود.»

اعتمادآنلاین| غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دوران ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «همچنین نکته دوم که باعث تفاوت میان این انتخابات با 10 دوره قبلی می‌شود این است که جریان‌های سیاسی همچون سابق نمی‌توانند تاثیرگذار باشند. به خصوص در برخی شهر‌ها مشخص نیست که اصولگرایان برنده انتخابات باشند یا اصلاح‌طلبان. گمان می‌کنم مردم به سمت چهره‌های مستقلی می‌روند که شعار‌های مردم را پررنگ‌تر مطرح کنند و پیشینه منفی هم از آن‌ها در ذهن ندارند. فرض کنید اگر از حزب اعتدال و توسعه کسی کاندیدا شود برای مردم این سوال به وجود می‌آید که دولت نزدیک به شما چه کرد که حالا ما با نمایندگان نزدیک به این حزب رای بدهیم. در مورد جریان‌های دیگر نیز همین‌گونه است.»


غلامعلی رجایی افزود: «نکته سوم هم این است که اگر شورای نگهبان با تسامح برخورد نکند و همین تعداد افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند هم احراز صلاحیت نشوند، با وضعیت این دوره که اساسا چهره‌های مطرح کاندیدا نشده‌اند، بسیار انتخابات کم‌رنگی پیش رو خواهیم داشت. اگر چنین شرایطی حادث شود و چهره‌هایی با وزن قابل توجه به مجلس راه پیدا نکنند، قطعا مجلس نمی‌تواند عصاره فضایل ملت باشد و تنها حسن آن این است که منتخبان مردم هستند اگرچه حتی برخی با رای حداقلی در مجلس حضور پیدا کنند.»


او همچنین در تحلیل کیفیت و کمیت مشارکت جریان‌های سیاسی نیز توضیح داد: «از آنجایی که نوع رویکرد اصولگرایان به انتخابات تکلیفی است علی‌القاعده ان‌قلت‌ها و چالش‌های آن‌ها با اصل حضور حل شده‌است. در اصولگرایی با این تحلیل مواجه نخواهید شد که «رای نمی‌دهیم یا حضور پیدا نمی‌کنیم» در صورتی که در جریان اصلاح‌طلب دیده می‌شود که برخی افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که برای چه رای بدهیم یا اساسا امسال به دنبال کاندیدا شدن یا رای دادن و رای‌آوردن نیستند. بنابراین، چون اصولگرایان با مساله رای دادن و حضور در انتخابات تکلیفی برخورد می‌کنند، پیش‌بینی می‌کنم که در برخی حوزه‌های انتخابیه رای‌شان غلبه پیدا کند، اما نمی‌توان پیش‌بینی کرد که غلبه اصلی با اصولگرایان باشد. با این حال تعداد قابل توجهی خواهند بود چرا که هم در حوزه احراز صلاحیت با مشکلات کم‌تری مواجه خواهند شد و هم برخورد تکلیفی باعث رای‌آوری آن‌ها می‌شود.»


مشاور اسبق رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که مستقلین در این انتخابات شانس بیشتری خواهند داشت، توضیح داد: «با البته نباید فراموش کرد که در این انتخابات مستقلین شرایط بهتری خواهند داشت البته نه در شهر‌هایی مثل تهران که لیست‌های انتخاباتی تعیین کننده است، اما در شهر‌های دیگر که راحت‌تر می‌توانند خودشان را به مردم معرفی کنند، چون از پیشینه منفی برخوردار نیستند علی‌القاعده می‌توانند موفق باشند.»


رجایی همچنین در پاسخ به این سوال که دولت یا حاکمیت می‌تواند چه اقدام فوری و عاجلی برای افزایش مشارکت مردم طی دو ماه آینده انجام دهد نیز تشریح کرد: «اقدام عاجل و فوری برای جلب نظر مردم و افزایش مشارکت سخت است چرا که فرصت زیادی تا انتخابات باقی نمانده، اما دولت می‌توانست بعد از اتفاقات رخ داده که متاثر از اصلاح قیمت بنزین بود از مردم عذرخواهی کند. این موضوع می‌توانست در تغییر رویکرد مردم تاثیرگذار باشد. ضمن این که باید مردم معترض به شرایط اقتصادی و معیشتی به رسمیت شناخته می‌شد و تنها به گفتن این که تعدادی اغتشاشگر دست به اعتراض زدند، اکتفا نمی‌شد.»


او ادامه داد: «دولت در دو ماه نمی‌تواند کار ویژه‌ای انجام دهد، چون لازم است که رویکردی انفجاری داشته‌باشد. این موضوع هم به تامین منابع نیاز دارد تا مثلا بتواند قیمت‌ها را کنترل کند. کاهش قیمت خودرو یا ارز یا سکه و ... شاید در نگاه مردم به مسائل معیشتی تغییری ایجاد کند. الان مثل 3 دهه قبل مساله اصلی مردم سیاست خارجی نیست. در حال حاضر مساله مردم معیشت و زندگی‌شان، بهداشت و درمان، آموزش، حمل و نقل و ... است. وقتی این موضوعات با مشکلاتی مواجه می‌شود در امید به زندگی نیز تاثیر گذار است. بحث بسته‌های معیشتی نیز چندان کارآمد نخواهد بود و تنها یارانه جدیدی اضافه کرد که با شاید با توجه به وضعیت تحریم‌ها در سال آینده دولت در پرداختی‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شود.»


رجایی گفت: «دولت زمان اندکی دارد و علی‌القاعده در سیاست خارجی از سوی آمریکا و اروپا نیز اتفاق ویژه و مثبتی نخواهد افتاد. آن‌ها می‌خواهند دولت در ضعیف‌ترین حالت ممکن باشد. به هر روی دولت باید با نخبگان اقتصادی وارد تعامل شود و با راهکار‌های اقتصادی بتواند به صورت پلکانی امید مردم را بازگرداند.»

 

منبع: پارسینه

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها