هوش مصنوعی در اروپا محدود می‌شود | اعتمادآنلاین
9/20/2020
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
هوش مصنوعی در اروپا محدود می‌شود

هوش مصنوعی در اروپا محدود می‌شود

اتحادیه اروپا قصد دارد برای کاهش خطرات احتمالی هوش مصنوعی، قوانین جدیدی برای به‌کارگیری آنها ارائه دهد.

اعتمادآنلاین| پیش‌نویس منتشرشده از نامه‌ای در مورد هوش مصنوعی نشان می‌دهد اتحادیه اروپا قصد دارد قوانین جدیدی را در این زمینه در نظر بگیرد. این قوانین، ابداع‌کنندگان حوزه هوش مصنوعی را محدود خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که توسعه این فناوری‌های جدید با روشی اخلاقی صورت می‌گیرد.

 

مقامات اتحادیه اروپا در نظر دارند تا این قوانین جدید را در بخش‌هایی که میزان خطر بالایی دارند، به کار بگیرند. این بخش‌ها، حوزه‌هایی از جمله سلامت و حمل و نقل را دربر دارند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند قوانین مربوط به ایمنی و تعیین مسئولیت را ارتقا بدهند. اتحادیه اروپا، اسناد مربوط به این قوانین را در اواسط ماه فوریه سال جاری منتشر خواهد کرد.

 

اتحادیه اروپا علاوه بر این قوانین، قصد دارد فناوری تشخیص چهره را نیز برای مقامات دولتی و در سازمان‌های عمومی به کار بگیرد. این برنامه، قوانین استفاده از سیستم‌هایی مانند تشخیص چهره را در مکان‌های عمومی محدود خواهد کرد. این مقررات نشان می‌دهند که دسترسی سازمان‌های دولتی و خصوصی به فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، محدود خواهد شد؛ بدین ترتیب اتحادیه اروپا می‌تواند خطرات مربوط به این فناوری‌ها را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

این نامه، بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای رسیدن به سطح پیشرفت چین و آمریکا در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌رود. می‌توان گفت که این تلاش‌ها تا حدی، استانداردهای ارزشی اروپا از جمله حریم شخصی کاربران را ارتقا خواهند بخشید.

 

در این نامه آمده است: بر اساس این قوانین می‌توان چارچوب نظارتی آینده را گامی فراتر برد. این قوانین، محدودیت زمانی برای استفاده از فناوری تشخیص چهره در مکان‌های عمومی را نیز شامل می‌شوند. این روش می‌تواند به ارزیابی تاثیر این فناوری کمک کند و از عهده شناسایی خطرات احتمالی نیز برآید.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها