4/1/2020
چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
واردات 43میلیارد دلار کالا و فناوری به کشور در سال گذشته
برات قبادیان، معاون وزیرصنعت اعلام کرد:

واردات 43میلیارد دلار کالا و فناوری به کشور در سال گذشته

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: پارسال 43 میلیارد دلار کالا و فناوری وارد کشور شد که 10 میلیارد دلار مربوط به بخش صنعت، معدن و تجارت می‌شود.

اعتمادآنلاین| برات قبادیان، معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت روز شنبه در دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین (اینوماین) که به منزله نخستین رویداد ارایه نیازهای فناورانه معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود، در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، افزود: بررسی ها نشان می‌دهد در بین 10 قلم اصلی وارداتی، هفت قلم مربوط به حوزه جهاد کشاورزی است که چهار میلیارد دلار جو و سه میلیارد دلار برنج از جمله اقلام این بخش است.

 

وی با بیان اینکه بخش صنعت، معدن و تجارت در بین 10 قلم اصلی واردات، دو قلم دارد، اضافه کرد: یک قلم به بخش معدن و صنایع معدنی با سهم 700 میلیون دلار، مربوط به الکترود گرافیتی می شود.

 

معاون آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت صنعت یادآور شد: بخش خودروسازی سهم 2.8 میلیارد دلاری از واردات را در سال گذشته داشت.

 

قبادیان خاطرنشان ساخت: بخش صنعت، معدن وتجارت می تواند برای استفاده از توان داخلی تا سقف 10 میلیارد دلار اختصاص دهد تا به این ترتیب با تکیه بر دانش و توانمندی بومی نیاز خود را برآورده سازد.

 

وی یادآور شد: بررسی تاریخچه ارتباط بین صنعت و دانشگاه گویای آن است که این امر همواره به شکل رابطه ظهور و بروز داشته، اما نیاز به مشارکت بین صنعت و دانشگاه وجود دارد.

 

به گفته این مقام مسوول، اکنون باید زیر ساخت ها را فراهم کرد تا نهضت ساخت داخل شکل بگیرد و از شتاب لازم برخوردار شود و در وزارت صنعت این نگرش مورد تاکید قرار دارد که پاسخگویی به نیازهای آینده باید محقق شود.

 

وی یادآور شد: امروز از مجموع 77 هزار واحد صنعتی - معدنی در سطح کشور تعداد چهار هزار بنگاه در سامانه تاپ که از نیمه دوم امسال شکل گرفته نسبت به ثبت نام برای طرح درخواست های خود اقدام کردند و آمار اکنون به هشت هزار بنگاه رسیده است.

 

جشنواره اینوماین که از پنج بهمن ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری آغاز به کار کرده تا هفتم بهمن به کار خود ادامه می دهد و انتظار می رود تفاهم نامه هایی بین شرکت های دانش بنیان و بنگاه های مختلف بخش معدن و صنایع معدنی به منظور بومی سازی و ساخت داخل قطعات و تجهیزات مربوطه انجام شود.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها