7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
324 هزار قاچاقچی و معتاد طی 9 ماه دستگیر شدند

324 هزار قاچاقچی و معتاد طی 9 ماه دستگیر شدند

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش 17 درصدی کشفیات مواد مخدر طی 9 ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

اعتمادآنلاین| ناصر اصلانی درباره میزان کشفیات مواد مخدر سال جاری نسبت به سال گذشته بیان کرد: مجموع کشفیات 9 ماهه سال جاری 716 تن و 535 کیلوگرم است که نسبت به سال گذشته با رشد حدود 17 درصدی همراه بوده است. 80 درصد از مجموع این کشفیات مربوط به تریاک، 2 درصد هروئین،‌ 9 درصد حشیش، 3 درصد مورفین،‌ 2 درصد شیشه و 4 درصد سایر مواد مخدر است.

 

وی با بیان اینکه عملیات‌های درگیری 9 ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد 57 درصدی همراه بوده است، گفت: طی 9 ماه سال جاری 1587 باند متلاشی و 13 هزار و 876 دستگاه خودرو توقیف شده است که نسبت به سال گذشته با رشد پنج درصدی همراه بوده است.

 

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: میزان کشفیات سلاح و مهمات در 9 ماه سال جاری نسبت به سال گذشته 23 درصد افزایش یافته است این درحالیست که تعداد شهدا نسبت به 9 ماهه سال گذشته 83 درصد کاهش یافته است، به طوری که طی 9 ماهه سال جاری تعداد شهدای حوزه مبارزه با مواد مخدر دو نفر اعلام شد اما این آمار در سال گذشته 12 نفر بود، که علت این موضوع به دلیل آن است که نیروهای مقابله‌ای اقدامات خود را حرفه‌ای کرده‌اند و این موضوع منجر به کاهش تعداد شهدای حوزه مبارزه با مواد مخدر شده است.

 

به گفته اصلانی، مجموع دستگیری‌های سال جاری 323 هزار و 995 نفر بوده است که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشته است. این دستگیری‌ها شامل قاچاقچیان، خرده‌فروشان مواد مخدر و معتادان متجاهر است.   

 

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا افزایش کشفیات مواد مخدر به معنای موفقیت در حوزه مبارزه با مواد مخدر است؟ توضیح داد: باتوجه به خشکسالی کشور افغانستان و به دنبال آن آفت‌زدگی زمین‌های آن طی سال گذشته، تولید و کشت مواد مخدر کاهش یافت ولی کشفیات و شبکه‌ها و باندهای تهیه و توزیع مواد مخدر روند افزایشی دارد که از مجموع کشفیات 75 درصد مربوط به شرق و حاشیه شرق کشور بوده است که نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش داشته است.

 

وی افزود: نحوه کشف نیز 74 درصد اطلاعاتی بوده است که این توفیق حاکی از برنامه ریزی اصولی و فعالیتهای مضاعف و اقدامات جهادی و حرفه‌ای نیروهای مقابل کننده در برخورد با قاچاقچیان در سال جاری بوده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها