3/28/2020
شنبه، ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

پان‌ژرمنیسم چیست؟

پان‌ژرمنیسم به یک جنبش امپریالیستی گفته می‌شود که هدف آن متحد کردن همه آلمانی‌زبان‌ها و گرد آوردن آنها در یک امپراتوری است.

اعتمادآنلاین|پان واژه‌ای یونانی به معنای «همه، هر، تمام، جامع و کامل» است.

 

واژه «آلمانی» در این متن از واژه لاتین «Germani» گرفته شده است که در ابتدا ژولیوس سزار آن را به کار برد و به قبایل یا یک قبیله واحد در شمال شرقی گال اشاره دارد.

 

پان‌ژرمنیسم به یک جنبش امپریالیستی گفته می‌شود که هدف آن متحد کردن همه آلمانی‌زبان‌ها و گرد آوردن آنها در یک امپراتوری است.

 

ریشه‌های فلسفی پان‌ژرمنیسم دست‌کم به یوهان گوتلیب فیشته، فیلسوف آلمانی (1814-1762)، می‌رسد.

 

فیشته در روزگاری که آلمان هنوز به امیرنشین‌های کوچک تقسیم می‌شد و وحدت سیاسی نداشت از «سرنوشت بزرگ ملت آلمان» دم می‌زد و آلمانی‌ها را دارای روح آفریننده می‌شمرد و در برابر آنان اقوام لاتینی را دچار تباهی می‌دانست.

 

از اواخر قرن نوزدهم بسیاری از متفکران پان‌ژرمن در انجمن پان-ژرمن عضو شدند و آشکارا ایدئولوژی‌های قومی و نژادپرستانه را اتخاذ کردند.

 

سرانجام این رویه به سیاست خارجی‌ای انجامید که توسط آلمان نازی در دوران آدولف هیتلر از سال 1938 اتخاذ شد. این سیاست یکی از عوامل اصلی وقوع جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

 

پان‌ژرمنیسم از ابزارهای اصلی حکومت نازی‌ها به شمار می‌آمد.

 

در نتیجه فاجعه جنگ جهانی دوم، پان‌ژرمنیسم در دوران پس از جنگ بیشتر به عنوان یک ایدئولوژی تابو در آلمان غربی و آلمان شرقی نگریسته می‌شد.

 

امروزه پان‌ژرمنیسم عمدتاً محدود به برخی گروه‌های ناسیونالیستی در آلمان و اتریش است.

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها