4/3/2020
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
حقوق کارمند و کارآموز باید برابر شود
عضو شورای عالی کار:

حقوق کارمند و کارآموز باید برابر شود

به گفته عضو شورای عالی کار طبق قوانین کار، کارفرمایان باید به یک اندازه حقوق و حق بیمه کارمندان و کارآموزان را پرداخت کنند.

اعتمادآنلاین| محمدرضا تاجیک عضو کمیته دستمزد شورای عالی کار درخصوص عیدی بازنشستگان اظهار کرد: ساز وکار عیدی کارگران با بازنشستگان متفاوت است به همین دلیل رقم عیدی این دو گروه متفاوت است.

 

وی افزود: اخیرا مباحثی با این عنوان منتشر شد که چرا بازنشستگان با وجود حقوق برابر با کارگران عیدی کمتری دریافت می‌کنند؛ اما این موضوع کاملا مشخص است، به این صورت که متولی پرداخت عیدی کارگران با بازنشستگان متفاوت است.

 

عضو شورای عالی کار بیان کرد: کارگران با تصمیم شورای عالی کار از کارفرمای خود عیدی دریافت می‌کنند، اما عیدی بازنشستگان از صندوق تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و این افراد مستمری بگیر محسوب می‌شوند.

 

تاجیک ادامه داد: چهارچوب تعیین عیدی بازنشستگان در قانون کار نیست و تامین اجتماعی برای آن‌ها تصمیم گیری می‌کند با این وجود افزایش عیدی این قشر از جامعه بستگی به تصمیمات دولت دارد.

 

وی با اشاره به زمان تشکیل جلسه شورای عالی کار تصریح کرد: طبق شنیده‌ها احتمالا جلسه شورای عالی کار در اواخر این هفته تشکیل شود و احتمال تعویق آن به جلسه آینده نیز وجود دارد.

 

عضو شورای عالی کار درخصوص حقوق و بیمه کارآموزان عنوان کرد: وزارت تعاون چند سال گذشته طرحی را مطرح کرد مبنی بر اینکه، فارغ التحصیلان در دو سال ابتدای کار نباید به اندازه کارمندان حقوق دریافت کنند که این طرح مورد انتقاد انجمن‌های کارگری قرار گرفت و تاکنون نیز خوشبختانه اجرا نشده است.

 

تاجیک مطرح کرد: طبق قوانین کار، کارفرمایان موظف اند به تمام افرادی که به کار می‌گیرند حقوق برابر پرداخت کنند و فرقی هم نمی‌کند که این فرد کارگر باشد یا کارآموز، اما به تازگی گزارش‌هایی به دستمان رسیده است که کارفرمایان از این قانون پیروی نمی‌کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: درخصوص پرداخت حقوق کم به کارآموزان چند مورد شکایت به مجمع کارگران و کارفرمایان گزارش شده که همکاران ما نیز این موارد را پیگیری کرده و به کارفرمای متخلف اخطار داده اند.

 

منبع: میزان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها