3/28/2020
شنبه، ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شد + ویدئو

بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شد + ویدئو

کشور انگلیس شامگاه «جمعه» سی و یکم ژانویه 2020 به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد.

اعتمادآنلاین| سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان داخلی سر تصویب نهایی طرح برگزیت، کشور انگلیس شامگاه «جمعه» سی و یکم ژانویه 2020 پس از 47 سال عضویت در اتحادیه اروپا به طور رسمی از این اتحادیه خارج و بدین ترتیب، یک «دوره گذار» یازده ماهه رسماً آغاز شد.

 

ساعاتی پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در ساعت یازده شب جمعه به وقت گرینویچ، پرچم رسمی این کشور در مقر اتحادیه اروپا پایین کشیده شد و همچنین از ردیف پرچم‌های متعلق به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقر پارلمان و شورای اروپا برداشته شد.

 

گفتنی است که مسیر طولانی و پرفراز و نشیب جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا سه سال و نیم پیش با رأی موافق 52 درصد از شهروندان انگلیس به خروج از این اتحادیه 28 عضوی آغاز شد.

 

سرانجام پس از عزل و نصب سه نخست وزیر (دیوید کامرون، ترزا می و بوریس جانسون)، برگزاری دو انتخابات سراسری و خروش خشم و نگرانی ملی از عدم تحقق به موقع این خواست عمومی، روز نهایی فرارسید و انگلیس به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد.

 

شایان ذکر است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یک رویداد سیاسی قابل توجه است که در نهایت روابط لندن با این بلوک منطقه‌ای را دستخوش تحول می‌سازد. در کوتاه مدت، انگلیس برخی از مزایا و تعهدات مرتبط با عضویت در اتحادیه اروپا را همچنان حفظ می کند و شهروندان این کشور از آزادی رفت‌و‌آمد به سایر کشورهای عضو این اتحادیه برخوردار خواهند بود، هرچند که دیگر شهروند این اتحادیه نیستند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها