4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
سازمان ملل مدعی دستیابی انصارالله یمن به سلاح‌های جدید شد

سازمان ملل مدعی دستیابی انصارالله یمن به سلاح‌های جدید شد

کارشناسان سازمان ملل ادعا کردند، انصارالله یمن علاوه بر تسلیحاتی که از ابتدا در اختیار داشته، در سال 2019 به سلاح‌های جدیدی دست یافته است.

اعتمادآنلاین| خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، کارشناسان سازمان ملل مکلف به نظارت بر تحریم تسلیحاتی که از سال 2015 بر یمن تحمیل شده است، گزارشی را به شورای امنیت ارائه داده‌اند که می‌گویند، نتیجه تحقیقات یک‌ساله آنهاست.

 

در این گزارش که انتظار می‌رود به زودی منتشر شود آمده است: حوثی‌ها علاوه بر تسلیحاتی که تاکنون در اختیار داشته‌اند، از نوع جدیدی از هواپیماهای بدون سرنشین از نوع «دلتا» و نمونه جدیدی از موشک‌های زمینی «کروز» استفاده می‌کنند.

 

طبق ادعای این گزارش، طی یک سال گذشته دو روند پدید آمده که ممکن است تحریم را نقض کنند؛ روند اول شامل انتقال قطعات یدکی موجود در کشورهای صنعتی مانند موتورهای هواپیماهای بدون سرنشین است که از طریق گروهی از واسطه‌ها به انصارالله تحویل داده می‌شوند.

 

محققان سازمان ملل همچنین مدعی‌اند، روند دوم شامل تداوم تحویل بمب‌ها، موشک‌های ضدتانک و سیستم‌های پیشرفته‌تر موشک‌های کروز می‌شود. اینگونه به نظر می‌رسد که این قطعات نظامی و غیرنظامی از طریق مناطق تحت کنترل دولت مستعفی یمن و مسیری که از عمان و ساحل جنوبی یمن عبور می‌کند به صنعا رسیده‌اند.

 

محققان سازمان ملل ادعا می‌کنند، اگرچه انصارالله مسؤولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را در 14 سپتامبر 2019 بر عهده گرفت اما "بعید" به نظر می‌رسد که این گروه مسؤول این حملات باشد.

 

در ادامه گزارش کارشناسان سازمان ملل مکلف به نظارت بر تحریم تسلیحاتی یمن آمده است: نقض قانون انسانی بین‌المللی و حقوق بشر از سوی تمامی طرف‌های یمنی به شکل گسترده‌ای ادامه دارد و هیچ مجازاتی در قبال آن در نظر گرفته نمی‌شود. دستگیری‌ها، بازداشت‌ها، ناپدید شدن‌های اجباری و شکنجه زندانیان از سوی دولت مستعفی و نیروهای وابسته به امارات همچنان ادامه دارند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها