7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
پیش‌نویس قطعنامه فلسطین علیه معامله قرن به شورای امنیت ارائه شد

پیش‌نویس قطعنامه فلسطین علیه معامله قرن به شورای امنیت ارائه شد

تونس و اندونزی پیش‌نویس قطعنامه فلسطین در اعتراض به معامله قرن را میان اعضای شورای امنیت توزیع کردند تا به رای گذاشته شود.

اعتمادآنلاین| پیش‌نویس قطعنامه‌ای میان اعضای شورای امنیت توزیع شد که در آن از اینکه طرح ادعایی صلح آمریکا در خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» ناقض قانون بین الملل است، ابراز تاسف شدید شد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این پیش نویس قطعنامه آمده است که طرح صلحی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در 28 ژانویه از آن رونمایی کرد با قطعنامه‌های سازمان ملل که تاکنون به تصویب رسیده است مغایرت دارد و حقوق ملت فلسطین و آرمان‌های ملی آن از جمله حق تعیین سرنوشت و استقلال را تضعیف می‌کند.

 

انتظار می‌رود پیش نویس مذکور پس از اینکه به شور گذاشته شد، در تاریخ 11 فوریه در جریان سفر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به سازمان ملل در شورای امنیت به رای گذاشته شود که احتمالا  با وتوی واشنگتن همراه خواهد شد.

 

پیش‌نویس فعلی قطعنامه فلسطین توسط تونس و اندونزی دو عضو غیر دائم به شورای امنیت ارسال شده است.

 

پیش نویس قطعنامه فلسطین همچنین غیرقانونی بودن هرگونه الحاق به سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله بیت المقدس شرقی را تأیید می‌کند و معتقد است که این گام نقض قوانین بین المللی با به فنا بردن راه حل دو کشور و چشم انداز صلح عادلانه، پایدار و جامع است.

 

پیش‌نویس قطعنامه فلسطین، بر حفظ معیارهای صلح به رسمیت شناخته شده تاکنون از سوی جامعه بین الملل (مرزهای 1967 و قرار دادن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین) تأکید می‌کند و بر لزوم تشدید و تسریع در تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای شروع مذاکرات معتبر صلح تأکید می‌کند که از جمله آن برگزاری هرچه سریع‌تر یک کنفرانس بین المللی است.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها