4/10/2020
جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
100 درصد زمین‌های کشاورزی زرآباد زیر آب رفته است/ می‌توانیم در این استان کارخانه فرآوری ضایعات موز تاسیس کنیم/ هرچه صبر کنیم دیرتر می‌شود/ فرهنگ گردشگری در استان سیستان و بلوچستان به صورت مهمانخانه‌ای است/ معیشت کشاورزان آسیب‌دیده با پس‌اندازشان می‌گذرد/ باید از اسفندماه کار کشت را شروع کنیم

یونس نهنگی، دبیر شورای شهر زرآباد، در گفت‌و‌گو با «اعتمادآنلاین»:

100 درصد زمین‌های کشاورزی زرآباد زیر آب رفته است/ می‌توانیم در این استان کارخانه فرآوری ضایعات موز تاسیس کنیم/ هرچه صبر کنیم دیرتر می‌شود/ فرهنگ گردشگری در استان سیستان و بلوچستان به صورت مهمانخانه‌ای است/ معیشت کشاورزان آسیب‌دیده با پس‌اندازشان می‌گذرد/ باید از اسفندماه کار کشت را شروع کنیم

21 دی‌ماه همین امسال بود که خبر آمد سیستان و بلوچستان سیل آمده است. همه زمین‌های کشاورزی زیر آب رفت، اما روستای زرآباد بیشترین آسیب را دید. چهار هزار رأس دام تلف شد، معیشت مردم این استان به خطر افتاد و حالا تنها انتظار مردم این استان احیای زمین‌های کشاورزی‌شان است.

اعتمادآنلاین|‌ فرشته بهروزی‌نیک- «100 درصد از زمین‌های کشاورزی بخش زرآباد  زیر آب رفته است؛  به 70 تا 80 درصد از  این زمین‌های کشاورزی آسیب‌ جدی وارد شده، به‌ ویژه موزستان‌ها.»

 

این حرف یونس نهنگی، دبیر شورای شهر زرآباد، است و به گفته خودش از معتمدان شهر کنارک در استان سیستان و بلوچستان. او ساکن زرآباد است. وقتی از او درباره وضعیت زمین‌های کشاورزی این استان بعد از سیل پرسیدیم، با امید حرف می‌زد: «مطمئن هستم که همه دست به دست خواهند داد تا بلوچستان دوباره بلوچستان ماقبل سیل شود.»

 

نهنگی به این پرسش که بعد از گذشت هفته‌ها از سیل، وضعیت زمین‌های کشاورزی در این استان چگونه است پاسخ داد: ما در زرآباد حدود چهار هزار هکتار سطح زیر کشت موز و سه تا چهار هزار هکتار هم سطح زیر کشت صیفی داشتیم که سیل به همه این زمین‌ها آسیب زده و حتی خاک آنها را با خود برده است؛ چیزی در حدود 70 تا 80 درصد باغات آسیب جدی دیده‌اند.

 

او ادامه داد: کارهایی انجام شده و همه کمک می‌کنیم کشاورزی این عزیزان احیا شود و دوباره به چرخه اقتصادی برگردند (اینجا بخوانیم).

 

دام

 

وقتی از او درباره وضعیت زمین‌های کشاورزی این استان بعد از سیل پرسیدیم، با امید حرف می‌زد: «مطمئن هستم که همه دست به دست خواهند داد تا سیستان دوباره سیستان ماقبل سیل شود.»

 

شخص وزیر بازدید کرد

 

از او سوال کردیم که آیا مسئولان به این استان سر زده‌ و کاری برایتان انجام داده‌اند: بله شخص وزیر، آقای کشاورز، اینجا آمدند و از باغ‌های آسیب‌دیده بازدید کردند. معاون باغبانی و معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به اینجا آمدند. از گروه‌های بسیجی، آستان قدس و ستاد اجرایی به این مناطق آمدند. (اینجابخوانیم

 

نهنگی در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: در بحث بازسازی منازل، روستاها و مناطق مسکونی جمعیت امام‌ رضایی‌ها آمدند و خیلی کمک کردند. مردم، چه در استان و چه خارج از استان، سنگ تمام گذاشتند. از وزارتخانه‌ها هم آمدند. در حال حاضر سپاه و ستاد فرمان اجرایی امام کار بازسازی را در این مناطق آغاز کرده‌اند.

 

آیا هنوز ارباب‌رعیتی حاکم است؟

 

برخی می‌گویند در استان سیستان و بلوچستان هنوز ارباب‌رعیتی حاکم است. چیزی که در اصطلاح به آن «نظام خرده‌مالکی» گفته می‌شود؛ یعنی هنوز کشاورزانی هستند که بدون هیچ سهمی از زمین برای فرد دیگری کار می‌کنند. اما نهنگی معتمد شهر کنارک می‌‌گوید اصلاً این‌طور نیست.

 

او در همین راستا توضیح داد: در حال حاضر به آن صورت ارباب‌رعیتی وجود ندارد. در این استان افرادی هستند که سال‌ها کارشان کشاورزی بوده و یکسری زمین‌های کشاورزی داشته‌اند که به وراث رسیده است؛ حالا یکسری از افراد نمی‌توانند زمین خود را آباد کنند، آقایی که سرمایه دارد می‌آید آنجا سرمایه‌گذاری می‌کند و بخشی از درآمد زمین خود را به صاحب زمین می‌دهد.

 

می‌گویند در استان سیستان و بلوچستان هنوز ارباب‌رعیتی حاکم است. چیزی که در اصطلاح به آن «نظام خرده‌مالکی» گفته می‌شود؛ یعنی هنوز کشاورزانی هستند که بدون هیچ سهمی از زمین برای فرد دیگری کار می‌کنند.

 

او ادامه داد: کشاورز درآمد نهایی‌ای را که از کشت محصول به دست می‌‌آورد، بعد از حساب خرج و مخارج، با کارگران خود نصف می‌کند. حال در این میان ما کسی را داریم که صاحب زمین است ولی سرمایه‌دار نیست تا زمین را آباد کند، پس شخص ثالثی قرارداد 20ساله با کشاورز می‌بندد، مجوز چاه، آب و همه تشکیلات را برمی‌دارد، آن زمین را آباد می‌کند و به کشاورز می‌گوید من تا 20 سال هر چقدر درآمد داشتم، از هشت‌تا، یکی را به شما می‌دهم. این قرارداد توافقی است.

 

اگر همه کمک کنند...

 

دبیر شورای شهر زرآباد در جواب این سوال که آیا با وضعیت فعلی امیدی وجود دارد که بار دیگر کشاورزی در این استان روی پای خود بایستد گفت: اگر همه دستگاه‌ها کمک کنند، بلوچستان به دوران قبل از سیل برخواهد گشت؛ من مطمئن هستم حتماً بلوچستان دوباره به دوران ماقبل سیل برمی‌گردد. ما برای احیا وقت خیلی زیادی نداریم. هرچه ساعت‌ها و لحظه‌ها را از دست بدهیم دیرتر می‌شود. چون گیاه‌ها نفس‌شان گرفته و نمی‌توانند صبر کنند.

 

سیستان

 

نهنگی درباره وضعیت معیشت کشاورزانی که سیل زندگی‌شان را با خود برده است گفت: کسانی که زندگی‌شان با سیل از بین رفته با پس‌اندازهایشان زندگی می‌کنند، چون به جز کشاورزی و صیادی شغل دیگری در این منطقه وجود ندارد.

 

تنها شغل‌های اینجا کشاورزی و صیادی است

 

او درباره چگونگی احیای زمین‌های کشاورزی توضیح داد: اگر 25 تا 30 درصد از این زمین‌های کشاورزی که بر اثر سیل آسیب دیده است قابل احیا نباشد، می‌توان دوباره کشت کرد. باید از اسفندماه شروع کنیم و این کار یک سال زمان می‌برد (اینجا بخوانیم).

 

نهنگی درباره وضعیت معیشت کشاورزانی که سیل زندگی‌شان را با خود برده است گفت: کسانی که زندگی‌شان با سیل از بین رفته با پس‌اندازهایشان زندگی می‌کنند، چون به جز کشاورزی و صیادی شغل دیگری در این منطقه وجود ندارد.

 

ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان چگونه است؟

 

او در پاسخ این پرسش که آیا در این استان می‌شود به ایجاد صنایع دیگری هم فکر کرد اظهار داشت: این استان ظرفیت گردشگری بالایی دارد که اگر همه کمک کنند و زیرساخت‌ها آماده شود، می‌توان از مناطق بکر آن برای کشاورزی استفاده کرد.

 

او در ادامه صحبت‌هایش به این مورد هم اشاره کرد: ما در چابهار ساحل «درک» را داریم که جزو سه یا چهار ساحل زیبای دنیاست و ظرفیت بالای گردشگری دارد. از این راه می‌شود با تاسیس یک رستوران یا یک بومگردی درآمد کسب کرد؛ هنوز فرهنگ گردشگری در این استان به صورت «مهمانخانه» است و می‌تواند تغییر کند (اینجا بخوانیم).

 

نهنگی صحبت‌های خود را این‌طور پایان داد: در بحث ضایعات موز می‌شود برگ موز را فراوری و تعداد بالایی اشتغال ایجاد کرد. ما در این استان می‌توانیم کارخانه تولید رب گوجه‌فرنگی هم داشته باشیم (اینجا بخوانیم).

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها