10/22/2021
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
دست رئیس‌جمهور را در انتخاب وزیر زن باز بگذارید/ دیدگاه ما باید نسبت به مقام زن تصحیح شود/ به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم اما باید در مقام عمل و قانون‌گذاری و اجرا این حقیقت را ببینیم/ زنان اگر بخواهند می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند و کاندیدای خود را پیروز کنند/ عده‌ای سال اول انقلاب می‌خواستند در دانشگاه بین زنان و مردان دیوار بکشند/ بیش از 42 درصد کارمندان دولت زن هستند/ هیچ‌گاه در تاریخ ایران زنان به اندازه این 41 سال در سیاست مشارکت نداشته‌اند/ بدانید اگر این دولت نبود موبایل نسل سه و چهار هم نبود
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در نشست «زنان ایرانی»:

دست رئیس‌جمهور را در انتخاب وزیر زن باز بگذارید/ دیدگاه ما باید نسبت به مقام زن تصحیح شود/ به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم اما باید در مقام عمل و قانون‌گذاری و اجرا این حقیقت را ببینیم/ زنان اگر بخواهند می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند و کاندیدای خود را پیروز کنند/ عده‌ای سال اول انقلاب می‌خواستند در دانشگاه بین زنان و مردان دیوار بکشند/ بیش از 42 درصد کارمندان دولت زن هستند/ هیچ‌گاه در تاریخ ایران زنان به اندازه این 41 سال در سیاست مشارکت نداشته‌اند/ بدانید اگر این دولت نبود موبایل نسل سه و چهار هم نبود

رئیس‌جمهوری با بیان این که در انتخاب وزیر زن دست وی باید باز باشد، گفت: اولین مسئله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است.

اعتمادآنلاین| حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز شنبه در نشست زنان ایرانی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: میلاد با سعادت دخت پیامبر اسلام فاطمه اطهر را به همه حضار و ملت ایران تبریک و تهنیت می گویم، همچنین روز زن این مظهر عواطف و مظهر هنر و مظهر زیبایی از جانب خداوند، روز مادر و همچنین روز میلاد فرزند فاطمه اطهر امام راحل را به همه تبریک و تهنیت می گویم.

 

وی افزود: فاطمه اطهر به عنوان بهترین الگو و نمونه برای مشی و سلوک زندگی ما و همچنین برای خلق و خوی و سبک زندگی ما می‌تواند الگو و معیار بسیار خوبی باشد، گرچه دوران زندگی حضرت زهرا دوران طولانی نبود اما در عین حال کلماتش، بیاناتش، حضورش و خطبه معروفش بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد مدینه، فرزندان برومندی که تربیت کرد و همچنین شیوه او در اداره خانه و همسرداری به عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ماست.

 

رییس جمهوری ادامه داد: امروز در شرایطی که ما هستیم الگوسازی برای ثبت زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است، همان که ما امروز به عنوان مراجع اجتماعی می نامیم، برای حرکت در مسیر زندگی، علاوه بر داشتن قانون و مقررات،  دانش،  علم تعقل و خردورزی الگو و حائز اهمیت است. خداوند می‌دانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان عرضه کند اما این کار را نکرد کتابش را بر قلب انسان ولایی به نام پیامبر نازل کرد و فرمودند او آیه آیه آن کتاب را بر مردم بخواند و تلاوت کند و او آن آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد.

 

روحانی گفت: پیامبر فرمودند: عبادت اسلامی، نماز و حج آن طور که من انجام می دهم شما هم انجام دهید، پیامبر علاوه بر این که رسول و پیام آور، معلم و مبین کلام خدا بود زندگی او هم الگو و نمونه و شاهد برای جامعه انسانی بود، یک الگو بهتر می تواند هادی انسان باشد و انسان را هدایت کند و در میان زنان بزرگ تاریخ بهترینش الگوی فاطمی است، ما بالاتر ما نداریم گرچه مریم مقدس در قرآن مجید و همچنین زنان دیگر چون مادر موسی دارای مقام و شان بلندی هستند اما در عین حال هیچ الگویی بالاتر و بهتر از فاطمه اطهر ما سراغ نداریم.

 

دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح شود

 

رییس جمهوری در ادامه افزود: دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح بشود. ما به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم، زن و مرد مساوی هستند، هر دو انسان هستند و هر دو دارای کمالات اند. اما این گفتن کافی نیست. در مقام عمل،  در مقام قانونگذاری و در مقام اجرا ما باید این حقیقت را ببینیم.


وی با بیان اینکه اگر زن با مرد از لحاظ خلقت انسانی، از لحاظ قدرت انسانی، از لحاظ کمالات معنوی و از لحاظ قرب به خداوند مساوی هستند، پس باید در عمل ما، در رفتار ما، در الگوی زندگی ما، در برخورد ما و در سخن گفتن ما این مقام مساوی دیده شود، اظهارداشت: تردیدی نداریم که خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده است و به صراحت گفته عمل صالح «من ذکر او انثی»، به صراحت گفته «من عمل صالحا من ذکر او انثی»، به روشنی گفته «و من یعمل من الصالحات من ذکر او انثی».


رییس دولت دوازدهم افزود: اساساً خداوند ما را خلق کرده و عالم را آفریده برای اینکه محل آزمایش انسان‌ها باشد، خداوند می‌فرمایند همه زمین و همه زیورهای زمین و هرآن چه در زمین قرار دادیم، برای این است که نشان داده شود کدام یک از شما بهتر عمل می‌کنید؟ هر که بهتر عمل می‌کند، هر که کارا تر و مفیدتر است و می‌تواند جامعه را بهتر به سمت سعادت ببرد.

 

 جامعه اسلامی باید جامعه رقابت سالم باشد

 

روحانی تاکید کرد: این که ما می گویم جامعه اسلامی، باید جامعه رقابت سالم باشد برای این است که خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است. بنابراین در اقتصاد باید در جامعه ما یک رقابت سالم باشد، در مدیریت باید رقابت سالم باشد، در علم و دانش باید رقابت سالم باشد. و این رقابت سالم وقتی امکان پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر کنیم. وقتی فرصت برابر نیست، به چه شکلی می شود رقابت را انجام داد؟ در مسائل اجتماعی، سیاسی، قضایی، قانون‌گذاری و فعالیت‌های علمی اگر فرصت مرد با زن برابر نیست، چطور میشود این رقابت را انجام داد؟


رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: به یکی همه فرصت ها را بدهید و به یکی دیگر هیچ فرصتی ندهید، بعد بگویید این دو نفر از نظر من مساوی هستند و دارای مقام برابرند! اگر برابرند پس چرا فرصت برابر به آنها ندادیم؟ اولین مسئله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است.


رییس جمهوری  ادامه داد: زنان جامعه ما در طی مدت چهل و یک سال بعد از انقلاب به خوبی نشان داده اند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها و در کنار مردها حضور و ظهور پیدا کرده اند. البته در بعضی از جاها امروز ممکن است تعداد خانم ها در مسئولیت بیش از مردان باشد. در معلمین آموزش و پرورش اگر ما بسنجیم، تعداد معلمین خانم بیش از آقایان است و حدود 61 درصد معلمین را خانم ها تشکیل می دهند. وقتی به تعلیم و تربیت می‌رسیم این آمار، آمار خوبی است. وقتی به دانشجویان دانشگاه می‌رسیم، آمار خوبی است، وقتی به دانش‌آموزان مدارس می‌رسیم، آمار قابل قبول است. وقتی به بهداشت و درمان می رسیم، آمار تقریباً قابل قبول است. اما آیا در همه جا اینچنین است و وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می رسیم بازهم مقام زن با مقام مرد برابر است و در کنار هم هستند؟

 

وی گفت:‌ وقتی به دانشجویان دانشگاه ایران می‌رسیم آمار، آمار خوبی‌ است. وقتی به دانش‌آموزان مدارس می‌رسیم، آمار قابل قبول است. وقتی به بهداشت و درمان می‌رسیم. آمار تقریباً قابل قبول است. اما در همه جا اینچنین است. وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم باز هم مقام زن با  مقام مرد برابر است و در کنار هم هستند.


روحانی افزود: حالا یک جمعی هستند که در مکانی کار می‌کنند که 30 یا 40 نفر هستند. مدیر تأثیرگذار هم هستند چه اشکال دارد که چند نفر آنها زن باشند. یعنی مشکلی پیش می‌آید. فکر می‌کنیم اساس و رکن مهم جامعه دچار خسارت می‌شود که خانم‌ها هم حضور داشته و حرف بزنند.


رییس جمهوری بیان کرد: اگر در دولت یک جمع 20- 30  نفر هستیم اگر خانم‌ها باشند غیر از معاونین رییس جمهوری که دست رییس جمهور باز است و می‌تواند معاون خانم بگذارد. در آن طرف هم دست را باز بگذارید. وزیر هم دست رییس جمهور را باز بگذارید. اگر ما قبول داریم و واقعا تعارف نمی‌کنیم و فقط به زبان نمی‌گویم که زنان در کنار مردان هستند. خداوند می‌گوید از جنس خودتان از خودتان برای شما همسر آفریدیم. یک جنس و یک نفس واحده هستید. اگر اینچنین هست پس در بقیه موارد هم ما قدم به قدم پیش بیاییم.


روحانی اضافه کرد: خوشبختانه با آنچه که ما امروز به عنوان اقتصاد دیجیتال وارد آن شدیم و امیدواریم این اقتصاد توسعه پیدا کند ما در آخرین مصوبه شورای عالی فضای مجازی تصویب کردیم که حداقل 10 درصد اقتصاد کشور باید دیجیتال باشد. اگر ما اقتصاد را، اقتصاد دیجیتالی تبدیل کردیم در این فضا فرصت بیشتری برای خانم‌ها وجود دارد. فرصت راحت‌تری برای خانم‌ها وجود دارد که در اشتغال حضور پیدا کنند.  


رییس جمهوری تصریح کرد: ما در دولت یازدهم و دوازدهم بدون هیچ تعارف و شعاری از ابتدای دولت، من در دولت تاکید کردم و گفته‌ام و وظیفه همه وزرا و معاونین آن است که برای حضور خانم‌ها و جوان‌ها و از اقوام و مذاهب تلاش کنید.


روحانی عنوان داشت: به همه وزرا گفته شد که حداقل باید یکی از معاونین و مشاورین عالی شما یا دستیاران شما از خانم‌ها باشد. و این را من همواره تاکید کردم. تاکید شد در دولت که در مدیریت خانم‌ها قدم‌ به قدم در این فضا بتوانند ارتقا پیدا کنند و این به این دلیل نیست که اینجا الان روز میلاد فاطمه اطهر است و من خدمت شما بانوان عزیز هستم این را بخواهم تاکید کنم بلکه همواره مورد تاکید من است.


رییس جمهوری گفت: نمی‌شود که جامعه ما در اختیار یک نسل باشد و فرصت برای نسل‌های دیگر مهیا نکنیم. اینکه در این دولت تاکید شد سن مدیریت هشت سال کاهش پیدا کرده به این دلیل است که نسل جوان ما بتواند در مدیریت‌های مختلف حضور پیدا کند و فعال باشد.

 

26 درصد مدیران کشور در نیمه اول امسال از خانم‌ها بوده‌اند

 

روحانی خاطرنشان کرد: در کشور ما کل کارمندان دولت دو میلیون و 379 هزار و 151 نفر است البته نیروهای مسلح داخل این ‌آمار نیستند. از این تعداد 959 هزار و 783 نفر خانم هستند یعنی 42.11 درصد کارمندهای دولت را خانم‌ها تشکیل می دهند یعنی نزدیک یک میلیون جمعیت کارمندهای دولت خانم‌ها هستند این رقم رقمی است که نسبت به گذشته رقم قابل توجه است و بیش از 42 درصد کارمندهای دولت خانم ها هستند.


 رییس جمهوری اضافه کرد: طبق مصوبه شورای اداری در سال 96 قرار بر این شده که میزان 30 درصد از کل مدیران کشور را خانم‌ها تشکیل بدهند. آماری که الان در اختیار من است در نیمه اول 98 تا پایان شهریور امسال 26 درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند نسبت به یکی دو سال قبل 4 درصد اضافه شده و قولی که سازمان داری و استخدامی داده گفته تا پایان برنامه به 30 درصد می رسد.

 

وی با بیان اینکه همه تلاش دولت این بوده و آنچه به بانوان قول داده برای اینکه پست‌های مدیریتی را به عهده بگیرند بتوانند این کار را انجام دهند، گفت: قبل از این دولت بعضی از مشاغل ما صرفا مردانه بود مثلا سفیر بودن کاملا شغل مردانه بود وقتی هم که صحبت می‌کردیم خانم‌ها سفیر شوند.

 

روحانی یادآورشد: مقداری برای وزارت خارجه هم حرف نویی بود، بحمدالله  چهار نفر پست سفارت را بر عهده گرفتند و من همین اخیرا با وزیر خارجه تاکید کردم باز هم در پست‌های سفارت که خالی می‌شود تلاش کنند زن‌هایی که شرایط لازم را دارند پست سفارت را به عهده بگیرند کما اینکه در بقیه امور هم امروز زنان ما فعال هستند.

 

 زن‌های ما اهل عفت و شرف و پاکدامنی هستند

 

 رییس جمهوری گفت: یکی از مسئولین می گفت چندی پیش از تهران به یکی از شهرها می‌رفتم و دیدم خلبان خانم هست.  وقتی به خوبی پرواز انجام داد و به خوبی نشست همه تشویق کردند. زن‌های ما استعداد همه کارها را دارند.


وی یادآورشد: وقتی ما در حوزه علیه قم درس می خواندیم ‌آن زمان در حوزه طلبه زن نبود و حوزه اصلا مردانه بود. طلبه زن نداشتیم یک خانمی در اصفهان بود و معروف بود این خانم هم تفسیر نوشته تعجب می کردند و می گفتند مگر زن هم می تواند. چنین فضایی در حوزه بود.

 

روحانی افزود: وقتی در دانشگاه‌ آمدم، البته ما استاد زن آن وقت نداشتیم در دانشکده حقوق هیچ استاد زنی هیات علمی خانم‌ها نبودند الان بحمدلله اساتید بسیار شایسته از خانم‌ها در حقوق تدریس می کنند. دانشجوی دختر داشتیم در کلاس دیدم دخترهای دانشجو مثل پسرها وحتی گاهی بهتر می فهمند.  


این حرف نادرست است که بگوییم زن است یا مرد است حرف بدتری زده می‌شود برخی فکرمی‌کنند اگر وارد جامعه شود ‌آن جامعه از منزه بودن و پاکی و اخلاقی بودن فاصله می‌گیرد تفکر قدیمی غلط نادرستی بود که می گفتند مردها را زنان منحرف می کنند می گفتند آدم را هم هوا منحرف کرد. البته ما در معیار قرانی  قبول نداریم. در قران‌آمده است هر دو عین هم هستند هیچ فرقی بین‌آنها وجود ندارد. زن‌های ما خودشان اهل شرف و عفت هستند پاکدامنی هستند.

این مطلب ادامه دارد ...

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها