3/28/2020
شنبه، ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
مالیات، دلالان خودرو را فراری داد
آغاز کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو

مالیات، دلالان خودرو را فراری داد

در بودجه 99 تصمیم گرفته شده که خرید و فروش خودرو مشمول مالیات شود. همین موضوع سبب شده سرمایه‌گذاران این بازار که مدتی است به بازار هجوم آورده و گرانی‌ها را هم رقم زده‌اند، از اجرایی شدن این قانون و پرداخت مالیات‌های سنگین نگران شده‌ و خودروهای انبار کرده خود را وارد بازار کنند که با این کار آن‌ها، التهاب بازار کم شده و قیمت‌ها کاهش یافته‌ است.

اعتمادآنلاین| احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در رابطه با علت کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو پس از روند صعودی اخیر با اعلام مطلب بالا به ایسنا گفت: اینکه قیمت‌ها کاهشی‌اند، عمدتا به دلیل تصمیم گرفته شده در بودجه 1399 است که پیش‌بینی شده برای خرید و فروش خودرو مالیات اخذ شود. چند ماه است که سرمایه‌گذاران برای خرید خودرو هجوم آورده‌اند و اکنون که متوجه شده‌اند ممکن است دولت مالیات کلانی از آن‌ها دریافت کنند، نگران شده و در نتیجه خودروهای در انبار ذخیره شده را به بازار عرضه کرده‌اند.

 

وی ادامه داد: همزمان با این موضوع، با عرضه روزانه بیش از 2000 دستگاه هریک از خودروسازان بزرگ به بازار، قیمت‌ها کاهشی شده‌اند. البته همانطور که پیش از این نیز پیشنهاد داده‌ایم، بهترین راه این است که قیمت‌ها تک نرخی شود تا رانت از بین برود. زمانی که حجم نقدینگی و اختلاف قیمت 25 تا 60 میلیونی قیمت درب کارخانه و بازار زمینه‌های ایجاد تقاضای کاذب و سوداگرانه را به شدت افزایش داده که سبب جذابیت سرمایه‌گذاری و ایجاد دلالی‌ دراین بازار می‌شود.

 

نعمت‌بخش خاطرنشان کرد: تنها راه این است که خودرو در حاشیه بازار فروخته شود؛ یعنی در موقع فروش قیمت اعلام نشود و در زمان تحویل، قیمت خودرو به نرخ حاشیه بازار تعیین شود. زمانی که دلالی‌ها از بین برود و خودروهای انبار شده عرضه شود، خودروسازان هم با نبود قیمت‌های دستوری متحمل زیان نمی‌شوند. دلال‌ها نیز که از قیمت‌های حاشیه بازار سودی نصیب‌شان نشود، از این بازار کنار می‌روند، بنابراین تقاضا واقعی و متعادل شده و به تدریج قیمت‌ها هم کاهش یافته و تعادلی می‌شود.

 

 بررسی بازار نشان می‌دهد که قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی طی یکی دو روز اخیر از شیب صعودی خود برگشته و روند نزولی به خود گرفته است.

براین اساس قیمت‌ خودرو در بازار امروز نسبت به دو هفته گذشته به طور متوسط در پرتیراژهای گروه سایپا یک میلیون و 600 هزار تومان تا سه میلیون و 500 هزار تومان کاهش قیمت داشته‌ است.

 

قیمت پراید 111 از 66 میلیون و 500 هزار تومان به 63 میلیون و 900 هزار تومان کاهش یافته است. کمترین کاهش قیمت نیز مربوط به تیبا بوده که از 76 میلیون تومان به 74 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

 

بیشترین کاهش قیمت در این گروه خودرویی مربوط به ساینا بوده است که از 79 میلیون تومان در اوج به 75 میلیون و 500 هزار تومان رسیده  است.  

 

اما در محصولات گروه خودروسازی ایران‌خودرو نیز کاهش قیمت‌ها بیشتر از محصولات سایپا و اکثرا در حدود شش میلیون تومان بوده است. بیشترین کاهش مربوط به خودرو دنا با هفت میلیون تومان کاهش و کمترین آن  مختص خودرو رانا با سه میلیون تومان کاهش بوده است.

 

پرتقاضاترین خودروهای این گروه همچون سمند LX  شش میلیون و 300 هزار تومان، پژو پارس، 206 صندوقدار تیپ2 و تیپ5 آن هریک شش میلیون تومان و 207 صندوقدار پنج میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها