10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
نزدیک‌ترین سیاره جوان گازی کشف شد

نزدیک‌ترین سیاره جوان گازی کشف شد

محققان در فاصله 330 سال نوری از زمین یک سیاره عظیم و جوان گازی کشف کرده‌اند که تنها 5 میلیون سال عمر دارد.

اعتمادآنلاین| محققان در فاصله 330 سال نوری از زمین یک سیاره عظیم و جوان گازی کشف کرده‌اند که نزدیک‌ترین سیاره گازی جوان کشف‌شده نسبت به زمین است.

 

این سیاره 10 برابر سنگین‌تر از مشتری است و مدار سیاره اطراف ستاره میزبانش تقریبا 600 برابر زمین از دور خورشید است.

 

سیاره کشف‌شده 2MASS 1155-7919 b نام گرفته و به گفته محققان ممکن است به تدریج رشد اندکی را پشت‌سر بگذارد و درنهایت مانند مشتری یا زحل شود.

 

دانشمندان موسسه فناوری روچستر که موفق به کشف این سیاره شده‌اند، می‌گویند: این کشف یک روش جدید جالب برای بررسی چگونگی شکل گیری غول‌های گازی ارائه می‌دهد.

 

«آنی دیکسون- وندرولد» محقق ارشد این پژوهش تأکید می‌کند: گرچه بسیاری از سیارات دیگر از طریق مأموریت کپلر و مأموریت‌های دیگر مانند آن کشف شده‌اند، اما تقریباً همه سیارات کشف‌شده قدیمی هستند؛ حجم این سیاره جدید 10 بار بیشتر از مشتری است؛ این امر نشان می‌دهد شی آسمانی یک سیاره جوان است که هنوز فرآیند تشکیل آن تمام نشده است.

 

دانشمندان با استفاده از داده‌های رصدخانه فضایی گایا به این سیاره دست پیدا کرده‌اند و باور دارند این سیاره حدود 5 میلیون سال عمر دارد و هزاران بار از خورشید جوان‌تر است.

 

به گفته محقق این پژوهش، اینکه چگونه این سیاره جوان و غول‌پیکر از ستاره خود دور است، یک راز است که باید کشف شود؛ تصویربرداری، پیگیری و طیف‌سنجی به ستاره‌شناسان کمک می‌کند تا درک کنند که چگونه سیارات عظیم می‌توانند در چنین مدارهای وسیعی به سرانجام برسند. 

 

منبع: فارس

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها