مجلس یازدهم موفق‌تر از مجلس دهم عمل نخواهد کرد | اعتمادآنلاین
10/1/2020
پنج شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹
مجلس یازدهم موفق‌تر از مجلس دهم عمل نخواهد کرد/ انتخابات مجلس یازدهم یک رفراندوم برای نظارت استصوابی بود که در آن مردود شدیم/ ابرچالش بی‌اعتمادی زاییده تفکری است که در مجلس یازدهم ظهور پیدا می‌کند/ بخش قابل توجهی از گرانی‌های اخیر ناشی از ترکیب مجلس یازدهم است
محمد کاظمی، عضو فراکسیون امید، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

مجلس یازدهم موفق‌تر از مجلس دهم عمل نخواهد کرد/ انتخابات مجلس یازدهم یک رفراندوم برای نظارت استصوابی بود که در آن مردود شدیم/ ابرچالش بی‌اعتمادی زاییده تفکری است که در مجلس یازدهم ظهور پیدا می‌کند/ بخش قابل توجهی از گرانی‌های اخیر ناشی از ترکیب مجلس یازدهم است

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: انتخابات مجلس یازدهم یک رفراندوم برای نظارت استصوابی و اعلام رأی مردم و قضاوت مردم نسبت به ما مجریان امور بود که ما مردود شدیم. ما در جلب اعتماد مردم در ارائه کارنامه نظام به مردم در انتخابات یازدهم مردود شدیم.

اعتمادآنلاین| شیرین جمشیدیان- انتخابات مجلس یازدهم با رد صلاحیت‌های گسترده برگزار شد (بیشتر بخواینم) و هشتم خردادماه زمان آغاز به کار مجلس یازدهم است.

 

محمد کاظمی، نماینده ملایر و نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، به ارزیابی مجلس یازدهم پرداخت و گفت: مجلس دهم نسبت به آنچه در مجلس یازدهم خواهیم داشت باتجربه‌تر است. آنچه به رفع مشکلات کمک می‌کند فرایندهای کارشناسی، تجربه و تخصص است. اما این موارد را در مجلس یازدهم با توجه به سوابق تحصیلی و کاری آنها کمرنگ‌تر از مجلس دهم می‌بینیم.

 

مجلس یازدهم موفق‌تر از مجلس دهم عمل نخواهد کرد

 

او ادامه داد: به نظر نمی‌رسد مجلس یازدهم موفق‌تر از مجلس دهم عمل کند. مگر آنکه سیاست‌های کلان تغییر کند و در جهت تغییر سیاست‌های کلان کشور، مجلس بتواند راهکارهایی برای برون‌رفت از بحران‌های موجود فراهم کند.

 

این نماینده مجلس با اشاره به اعتماد کاهش‌یافته مردم عنوان کرد: چند حادثه مهم در کشور رخ داد که مردم را امین ندانستیم. همچنین افرادی را که خاستگاه صد درصدی میان مردم دارند رد صلاحیت کردیم. ممکن است آن فرد رد صلاحیت‌شده هم ضربه بخورد، اما ضربه را مردمی می‌خورند که از خدمات این فرد محروم می‌شوند.

 

وقتی سرمایه ملی از دست رفته باشد هرچه دولت بگوید مردم قبول نمی‌کنند؛ برای مثال مردم قبول نکردند که ویروس کرونا اواخر بهمن‌ماه وارد کشور شده. مردم احساس می‌کنند که کاملاً نامحرم‌اند.

 

کاظمی توضیح داد: وقتی سرمایه ملی از دست رفته باشد هرچه دولت بگوید مردم قبول نمی‌کنند؛ برای مثال مردم قبول نکردند که ویروس کرونا اواخر بهمن‌ماه وارد کشور شده. مردم احساس می‌کنند که کاملاً نامحرم‌اند و صرفاً حفظ طبقه حاکم مهم است. چرا زودتر در مورد کرونا اطلاع‌رسانی نکردند که شیوع پیدا نکند و مردم پیشگیری کنند؟

 

باید اعتماد مردم را جلب کنیم

 

او گفت: باید اعتماد مردم را جلب کنیم که به کلی از دست رفته و بازگرداندن آن بسیار سخت است. باید نگاه‌هایمان به بیرون منعطف‌تر شود. باید وحدت و همدلی به وجود بیاوریم که در حال حاضر به شدت آسیب دیده است.

 

باید اعتماد مردم را جلب کنیم که به کلی از دست رفته و بازگرداندن آن بسیار سخت است. باید نگاه‌هایمان به بیرون منعطف‌تر شود. باید وحدت و همدلی به وجود بیاوریم که در حال حاضر به شدت آسیب دیده است.

 

این عضو فراکسیون امید با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم اعلام کرد: انتخابات مجلس یازدهم یک رفراندوم برای نظارت استصوابی و اعلام رأی مردم و قضاوت مردم نسبت به ما مجریان امور بود که مردود شدیم. ما در جلب اعتماد مردم در ارائه کارنامه نظام به مردم در انتخابات یازدهم مردود شدیم.

 

ابر چالش بی‌اعتمادی زاییده تفکری است که در مجلس یازدهم ظهور پیدا می‌کند

 

کاظمی در پاسخ این پرسش که آیا مجلس یازدهم می‌تواند ابرچالش بی‌اعتمادی را حل کند، گفت: ابرچالش بی‌اعتمادی زاییده تفکری است که در مجلس یازدهم ظهور پیدا می‌کند. ابرچالش بی‌اعتمادی حاصل تنگ‌نظری‌ها، متصلب نگاه کردن به امور کشور و استفاده نکردن از کار کارشناسی دلسوزان کشور است.

 

او ادامه داد: دولت، مسئولان، کارشناسان اقتصادی و کارشناسان جامعه‌شناسی نهیب زدند که باید به طریقی عمل کنیم که مشکلات مردم زیاد نشود؛ نمونه آن هم FATF است. چه اشکالی داشت که این لایحه را تصویب می‌کردیم و در کنار کشور کره شمالی قرار نمی‌گرفتیم؟ چرا مجمع این لایجه را تصویب نکرد؟ این موارد اعتماد مردم را سلب می‌کند.

 

چه اشکالی داشت که لایحه FATF را تصویب می‌کردیم و در کنار کشور کره شمالی قرار نمی‌گرفتیم؟ چرا مجمع این لایجه را تصویب نکرد؟ این موارد اعتماد مردم را سلب می‌کند.

 

به گفته نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، چالش‌های امروز کشور حاصل تفکری است که می‌خواهد مجلس یازدهم را تشکیل دهد. آیا ممکن است که این مجلس بتواند ابر چالش بی‌اعتمادی را حل کند؟ قضاوت عامه که این را نمی‌گوید و افزایش قیمت اجناس و نرخ دلار و ارز بیانگر چیز دیگری است.

 

بخش قابل توجهی از گرانی‌های اخیر ناشی از ترکیب مجلس یازدهم است

 

کاظمی در پایان گفت: البته بخشی از گرانی اجناس، ارز و طلا ناشی از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و بخش قابل توجهی از آن نیز ناشی از ترکیب مجلس یازدهم است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها