4/2/2020
پنج شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
کسری بودجه آمریکا در مرز هشدار قرار گرفت

کسری بودجه آمریکا در مرز هشدار قرار گرفت

تنها در ماه فوریه، آمریکا 31 میلیارد دلار کسری بودجه داشته است.

اعتمادآنلاین| به گزارش تریدینگ اکونومیکس، تنها در ماه فوریه، آمریکا 31 میلیارد دلار کسری بودجه داشته است که این رقم یکی از بالاترین ارقام کسری بودجه ثبت شده ماهانه در تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود.

 

این کسری بودجه در مقایسه با مازاد بودجه 8.7 میلیارد دلاری ژانویه سال 2019 نشان دهنده معکوس شدن روند تلاش دولت ترامپ برای کاستن از کسری است. در بین بخش های مختلف مخارج امنیتی بیشترین سهم را داشته اند و مخارج دولت در بخش بهداشت و درمان نیز افزایش 10 درصدی داشته است.

 

همچنین داده‌های منتشر شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد در دو ماه نخست امسال کسری بودجه این کشور به 235 میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 25 درصد بیشتر شده است.

 

انتظار می‌رود برای نخستین بار از سال 2012 کسری بودجه آمریکا از یک تریلیون دلار عبور کند. بخش بزرگی از کاهش درآمدهای دولت مربوط به لایحه کاهش مالیاتی بوده است که در سال 2017 تصویب شد و به گفته منتقدان طرح می تواند طی یک دهه تا نیم تریلیون دلار به کسری بودجه آمریکا اضافه کند.

 

دفتر کنترل بودجه آمریکا پیش بینی کرده است با تداوم روند استقراض کنونی حجم بدهی‌های آمریکا تا سال 2030 به بیش از 31 تریلیون دلار برسد.

 

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا پیش‌تر هشدار داده بود که رشد اقتصادی این کشور در سطح ناپایداری قرار دارد و می‌تواند قدرت بانک مرکزی برای مقابله با بحران‌های مالی و اقتصادی پیش رو را تضعیف کند. وی از نمایندگان کنگره خواسته است تا با اعمال محدودیت های بودجه ای بیشتر به این بانک در دستیابی به رشد پایدار کمک کنند.

 

کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان ماه فوریه به یک تریلیون و 61 میلیارد و 942 میلیون دلار رسیده است تا بدین ترتیب نسبت کسری بودجه به تولید ناخاص داخلی این کشور به 4.86 درصد برسد. بین بازه زمانی 1980 تا 2019 بیشترین کسری بودجه آمریکا مربوط به سال 2010 با 8.965 درصد و بیشترین مازاد بودجه مربوط به سال 2000 با 2.37 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها