4/7/2020
سه شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
کرونا پرتاب مریخ‌نورد «اگزومارس» را 2 سال به تعویق انداخت

کرونا پرتاب مریخ‌نورد «اگزومارس» را 2 سال به تعویق انداخت

در حالی‌که قرار بود مریخ‌نورد اگزومارس ماه ژوئیه سال جاری پرتاب شود، خبرها گویای آن است مقامات آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی مشکلات فنی پرتاب این مریخ‌نورد را 2 سال به تعویق انداخته‌اند.

اعتمادآنلاین| بیماری کووید-19 نه تنها جان افراد بسیاری را در جهان گرفت بلکه سبب به تعویق افتادن پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس نیز شد. رهبران سرپرست این پروژه اعلام کرده‌اند به دلیل انجام آزمایشات بیشتر و رفع برخی مشکلات و شیوع بیماری کووید -19 پرتاب این مریخ‌نورد به سال 2022 موکول شده است.

 

مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars rover) مریخ‌نورد رباتیک برنامه‌ریزی شده مریخ، به رهبری آژانس فضایی اروپا است. بنابر برنامه‌ریزی‌ها قرار بود مریخ‌نورد اگزومارس 25 ژوئیه سال 2020 پرتاب شود و پس از فرود موفق‌آمیز، مریخ‌نورد با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی یک مأموریت 6ماهه را برای جستجوی نشانه‌های احتمالی وجود زندگی در گذشته یا حال در مریخ آغاز ‌کند.

 

با توجه با اینکه جهان درگیر شیوع کرونا ویروس است، آژانس فضایی اروپا هم از این قائده مستثنی نیست و تدابیری در این رابطه اندیشیده است. حدود 2هزار و 200 نفر برای آژانس فضایی اروپا کار می کنند.علاوه بر این، هزاران نفر دیگر از طریق تحقیقات، قراردادها و سایر اقدامات، با آژانس فضایی اروپا در تماس هستند. در این راستا این سازمان در مقابله با شیوع کرونا ویروس سیاست‌هایی را اعمال کرده است. به عنوان مثال این سازمان در انجام مسافرت‌ها محدودیت‌هایی را اعمال کرده است.

 

اخیرا طی جلسه ای که آژانس فضایی اروپا با مقامات آژانس فضایی روسیه برگزار کرده بودند به این نتیجه رسیدند که بهتر است پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس را دو سال به تعویق بیندازند و طی این مدت آزمایشات بیشتری بر روی آن انجام دهند و مشکلات فنی آن را نیز حل کنند.

 

البته این نخستین بار نیست که پرتاب این مریخ‌نورد به تعویق می‌افتد چراکه در اصل قرار بود مریخ‌نورد مذکور در سال 2018 پرتاب شود اما به دلیل تاخیر در مونتاژ این فضاپیما پرتاب آن را دو سال به تاخیر انداخت و قرار شد سال جاری (2020) پرتاب شود و حال برای دومین بار مقامات این پروژه اظهار کرده اند امسال نیز قصد پرتاب آن را ندارند و پرتاب آن به سال 2022 موکول شده است و احتمالا مریخ‌نورد اگزومارس بین ماه‌های اوت و اکتبر سال 2022 پرتاب خواهد شد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها