5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
آیا آمریکا در دوزخ یک اپیدمی غرق می‌شود؟
دعوای کرونایی واشنگتن و پکن؛

آیا آمریکا در دوزخ یک اپیدمی غرق می‌شود؟

اگر چین در این برهه از زمان قصد داشته باشد علیه آمریکا تلافی کند، علاوه بر اعلام ممنوعیت سفر علیه آمریکایی‌‌ها، بر کالاهای پزشکی نیز کنترل استراتژیک اعمال خواهد کرد و صادرات آن را به آمریکا ممنوع خواهد کرد. آن وقت آمریکا در دریایی از مبتلایان به کرونای جدید گرفتار خواهد شد.

اعتمادآنلاین| آسوشیتدپرس گزارش داد آمریکا و چین وارد دعوای لفظی شده‌ اند و در این میان ممکن است پکن عرضه دارو را به این علت که کابینه ترامپ ویروس کووید-19 را «ویروس ووهانی» خوانده است، قطع کند.

 
با این که متخصصان بهداشت و درمان در آمریکا و سایر کشورها تاکید کرده‌اند که این همه‌ گیری جهانی است و کوشیده‌ اند چین را که اولین موارد ابتلا به ویروس در آن شناسایی شد مقصر ندانند، برخی از اعضای کابینه ترامپ انگشت‌ اتهام را به سوی چین گرفته‌ اند.

 

برخی از مقامات آمریکا مانند «مایک پومپئو» وزیر خارجه، با اشاره به شهر «ووهان» در استان «هوبی» چین که مرکز شیوع ویروس کرونا بوده است، این بیماری را «ویروس کرونای ووهانی» می‌ خوانند.

 

نیش کلام «رابرت اوبرین» مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ حتی از این هم بیشتر بوده است.

 

او در سخنرانی خود در بنیاد «هریتج»- اتاق فکر محافظه‌کاران آمریکا در واشنگتن دی‌ سی- گفت: «در ووهان به جای آن که از تجربه برتر استفاده کنند، شیوع ویروس را مخفی کردند.  بسیاری از گزارش‌ های منابع آزاد از چین بیرون آمده که نشان می‌ دهد پزشکان دست‌اندرکار را یا ساکت کرده‌ اند یا ایزوله، یا چیزهایی از این دست، تا خبر پخش شدن ویروس به بیرون درز نکند. هزینه این مخفی‌ کاری برای جامعه جهانی حدود دو ماه بوده است.»

چین می‌گوید در حال کمک به جامعه جهانی است.

 

«ژانگ چون» سفیر چین در سازمان ملل در نیویورک به گزارشگران گفت که  کشورش به کشورهای کره جنوبی، ژاپن و ایتالیا تجهیزات پزشکی داده است.

 

او گفت: «ما در حال ارسال تیم‌ های پزشکی به کشورهای نیازمند هستیم، و هر کاری از دستمان بر می‌ آید می‌ کنیم تا در کنار جامعه بین‌ المللی با این ویروس مبارزه کنیم. ما یک جهان که بیشتر نداریم، باید دست به دست هم دهیم. باید منسجم باشیم.»

 

«مارک روبیو» سناتور جمهوری‌ خواه به این نکته اشاره کرد که چین ظاهرا تهدید کرده است که عرضه دارو به آمریکا را متوقف خواهد کرد، و این در حالی است که برخی از دست چینی‌ ها عصبانی هستند و آنها را مقصر می‌ دانند که به موقع اقدام نکرده است.

 

او در مصاحبه با فاکس‌ نیوز به مقاله‌ ای در خبرگزاری دولتی چینی شین‌هوا اشاره کرد که در آن عنوان شده بود: ترامپ از اقدامات شی‌ جین‌ پینگ رئیس جمهور چین در مقابله با این بیماری تعریف و تمجید کرده است.

 

اما در مقدمه آن مقاله عنوان شده است که واکنش آمریکا علیه چین، از جمله ممنوعیت سفر، «بی‌ رحمانه» است.

 

در آن مقاله آمده است: «اگر چین در این برهه از زمان قصد داشته باشد علیه آمریکا تلافی کند، علاوه بر اعلام ممنوعیت سفر علیه آمریکایی‌ ها، بر کالاهای پزشکی نیز کنترل استراتژیک اعمال خواهد کرد و صادرات آن را به آمریکا ممنوع خواهد کرد. آن وقت آمریکا در دریایی از مبتلایان به کرونای جدید گرفتار خواهد شد.»

 

این مقاله می‌افزاید: «علاوه بر این، بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، بیشتر داروهای آمریکا وارداتی هستند... اگر چین صادرات دارو را ممنوع کند، آمریکا در دوزخ یک اپیدمی ذات‌ الریه کرونایی غرق خواهد شد.»

 

این مقاله می‌ افزاید: «آمریکا یک عذرخواهی به ما بدهکار است و ما این را حق خود می‌ دانیم، دنیا یک «متشکریم» به چین بدهکار است.»

 

روبیو گفت آمریکا اشتباه کرده که گذاشته است توانایی‌ های کشور در زمینه تولید دارو به خارج منتقل شود.

 

او گفت: «[چین] می‌ تواند ما را به محروم کردن از کالاهای دارویی خودمان تهدید ‌کند، می‌ تواند در اینجا جرقه یک مشکل داخلی را بزند تا رویارویی ما با آنها را دشوار سازد. این میزان از قدرت اعمال فشار خطرناک است.»

 

متخصصان بهداشت و درمان که برای دسترسی به چین به اجازه آن کشور وابسته‌اند، علنا از چین برای اقداماتش قدردانی کر‌ده‌ اند. این هفته در کنگره آمریکا، «رابرت ردفیلد» مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا گفت: «آنها دیگر شیوع کرونا را در کشور خودشون مهار کرده‌ اند.»

 

در عین حال، وزارت امور خارجه آمریکا پس از آن که یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین در لفافه گفت احتمالا ویروس کرونا را نیروهای نظامی آمریکایی به ووهان منتقل کرده‌ اند، سفیر چین را فراخواند.

 

منبع: جماران

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها