3/29/2020
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
نماینده عراقی: اظهارات پمپئو نشانگر بازگشت دوره اشغالگری عراق توسط آمریکاست

نماینده عراقی: اظهارات پمپئو نشانگر بازگشت دوره اشغالگری عراق توسط آمریکاست

یک نماینده عراقی ضمن انتقاد از اظهارات خصمانه وزیر خارجه آمریکا علیه این کشور، تأکید کرد این اظهارات نشان می‌دهد آمریکا بار دیگر عراق را اشغال کرده است.

اعتمادآنلاین|  «جاسم البخاتی» نماینده «جریان حکمت» عراق از موضعگیری ضعیف اخیر بغداد مقابل تجاوزات ایالات متحده آمریکا در این کشور بشدت انتقاد کرد.

 

الخاتی می‌گوید که موضع دولت عراق درباره حملات اخیر آمریکا به الحشد الشعبی، ارتش و پلیس عراق، ضعیف بود و آمریکا را تشویق کرد که به حاکمیت بغداد احترام نگذارد.

 

او به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که گفت‌وگوی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با عادل عبدالمهدی  نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق، نشانگر عدم احترام آمریکا به دولت عراق است.

 

این نماینده خاطر نشان کرد، تحرکات اخیر آمریکا و جایگزین کردن گروههای جنگی آن در داخل عراق، نشان دهنده بروز نشانه‌های اشغال مجدد این کشور توسط آمریکا است.

 

الخاتی تصریح کرد، آمریکا، حریم هوایی عراق را برای خود مجاز می‌داند و دولت فدرال را در جریان حملات خود قرار نمی‌دهد.

 

او در پایان تأکید کرد که این تجاوزات آمریکا نشان می‌دهد که هژمونی واشنگتن به عراق تحمیل شده و اشغالگری این کشور توسط آمریکا مجددا بازگشته است.

 

پمپئو در تماس تلفنی با عبدالمهدی روز گذشته گفت که اگر نیروهای آمریکایی در خاک عراق بار دیگر مورد حمله قرار گیرند، آمریکا تدابیر بیشتری برای دفاع از نیروهای خود اتخاذ خواهد کرد.

 

وی در ادامه به بغداد هشدار داد که «چنین اقداماتی را نمی‌توان تحمل کرد و گروه‌های مسئول آن باید توسط دولت عراق به سزای کار خود رسانده شوند».

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها