4/2/2020
پنج شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
نرخ دلار به 15 هزار و 750 تومان افزایش یافت

نرخ دلار به 15 هزار و 750 تومان افزایش یافت

هر دلار در صرافی‌های بانکی، امروز (سه‌شنبه) با رشد 100 تومانی قیمت نسبت به دیروز به نرخ 15 هزار و 750 تومان فروخته شد.

اعتمادآنلاین| نرخ خرید هر دلار در ساعت 13 امروز در تابلوی صرافی‌های بانکی 14 هزار و 900 تومان و فروش 15 هزار و 750 تومان بود.

 

قیمت خرید هر یورو نیز 16 هزار و 800 تومان و نرخ فروش آن 17 هزار و 450 تومان شد.

 

میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا 17 هزار و 71 تومان و هر دلار 15 هزار و 187 تومان بود.

 

 همچنین در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته هر حواله یورو 15 هزار و 523 تومان فروخته شد، حواله دلار نیز 13 هزار و 617 تومان به فروش رسید.

 

نرخ دلار در هفته های اخیر با جوسازی سفته بازان، به دلیل قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF و شیوع کرونا رو به افزایش گذاشته است.

 

به نظر کارشناسان، نوسان های اخیر قیمت دلار در هفته گذشته، تحت تاثیر عوامل روانی مرتبط با تصمیم FATF و شیوع ویروس کرونا بوده است و ریشه در عوامل واقعی اقتصادی ندارد.

 

رییس کل بانک مرکزی درباره تحولات اخیر بازار ارز گفت: خالی‌فروشان و سفته‌بازان که از مدت‌ها پیش با امید زیاد برای بالا رفتن نرخ ارز در بازار، معاملاتی داشته‌اند، تلاش می‌کنند با عملیات روانی و اعلام نرخ‌های بالا در کانال‌های خود در فضای مجازی، معاملات فردایی خود را سودآور کنند.

 

«عبدالناصر همتی» روز دوشنبه با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در روزهای پایانی امسال با توجه به اثرات شیوع ویروس کرونا، عملا تقاضای واقعی و موثری برای ارز (اسکناس) در صرافی ها وجود ندارد و نرخ ارز برای واردکنندگان با عرضه قابل توجه صادرکنندگان غیرنفتی و بانکی، در سامانه نیما روند نزولی به خود گرفته است.

 

وی افزود: یک گروه دیگر نیز تلاش می کنند با عملیات روانی و از فرصت آربیتراژ، به خاطر اختلاف قیمت واقعی و فردایی، بهره مند شوند.

 

رییس کل بانک مرکزی گفت: صرافی های بانکی که تاکنون در کنار و همراه بانک مرکزی بوده و وظیفه بازار سازی را به عهده دارند، امروز به درستی تصمیم گرفتند بدون تغییر قابل توجه قیمت نرخ خرید ارز، برای از بین بردن آربیتراژ، نرخ خود را افزایش داده و به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند.

 

همتی اضافه کرد: بانک مرکزی در دو سال گذشته با مدیریت اصولی وعلمی و توجه جدی به عوامل شکل دهنده عرضه و تقاضای ارز، علی رغم طوفان حوادث طبیعی، سیل، نظامی، روانی و تبلیغاتی در شرایط اعمال فشار حداکثری دولت آمریکا توانسته است ثبات بازار ارز را حفظ کند و از این پس نیز سیاست خود را با قدرت هر چه بیشتر ادامه خواهد داد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها