6/6/2020
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
نخستین یارانه بنزینی 99 در راه است

نخستین یارانه بنزینی 99 در راه است

دولت ساعت 24 فردا(یکشنبه) اولین یارانه معیشتی را به حساب بیش از 19 میلیون خانوار واریز خواهد کرد.

اعتمادآنلاین| کمکهای معیشتی، پرداخت نقدی است که درنتیجه اصلاح قیمت بنزین و از محل مابهالتفاوت ایجاد شده به حساب خانوارها واریز میشود.
طرح کمک معیشتی از آبان ماه سال گذشته آغاز شده و تاکنون طی چهار مرحله پرداخت شده و فردا شب همزمان با 10 فروردین ماه اولین مرحله آن در سال جدید و پنجمین مرحله آن از ابتدا نیز واریز خواهد شد.

 

 کمک معیشتی که در اولین مرحله پرداخت برای حدود 17.5 میلیون خوانوار واریز شده بود، بعد از بررسی درخواست مشمولیت خانوارها در حال حاضر حدود 19.1 میلیون خانوار را در هر ماه پوشش می‌دهد که به حدود 60 میلیون نفر از بین جمعیت یارانهبگیران میرسد. 

 

این در حالی است که در چهار مرحله قبلی به طور متوسط در هر ماه بابت پرداخت کمک معیشتی دولت حدود 2700 میلیارد تومان هزینه کرده است که باید از محل افزایش قیمت بنزین انجام شده باشد.


کمک معیشتی برخلاف یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی که رقمی ثابت برای هر نفر است، به تناسب بعد خانوار توزیع میشود؛ به طوری که برای خانوارهای تک‌نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان واریز انجام می‌شود.

 

اما در جریان بررسی بودجه امسال طرحی در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید که طی آن قرار بود یارانه نقدی که اکنون برای 78 میلیون نفر پرداخت میشود، با کمک معیشتی که 60 میلیون نفر از همین یارانه بگیران را در برمیگیرد، ترکیب شده و فقط یک یارانه 72 هزار تومانی برای هر نفر و برای مجموعه 78 میلیون نفری پرداخت شود، اما با توجه به مخالفتهایی که در این رابطه وجود داشت، لغو و روند پرداخت دو یارانه جداگانه در هر ماه ادامه دارد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها