5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
11.3 میلیارد دلار خرج آب و کشاورزی شد

11.3 میلیارد دلار خرج آب و کشاورزی شد

در کنار منابعی که از صندوق توسعه ملی به بخش‌های اقتصادی پرداخت شده، 11.3 میلیارد دلار نیز برای اعطای تسهیلات به طرح‌های مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی اختصاص یافته است.

اعتمادآنلاین| از ارزهای نفتی که سالانه به حساب صندوق توسعه ملی واریز می‌شود، بخشی به صورت تسهیلات ارزی و ریالی و به واسطه بانکهای عامل در اختیار بخش های مختلفی که در اساسنامه صندوق تعیین شده قرار می‌گیرد.

 

بررسی آخرین وضعیت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی در آخرین گزارش ارائه‌شده نشان می دهد که از ابتدای تاسیس صندوق تا پایان شهریور ماه سال گذشته حدود 37.5 میلیارد دلار برای بخش‌های مختلف از جمله بنگاه‌های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی، طرح‌های تعاونی و بخش‌ خصوصی اختصاص پیدا کرده تا به عنوان تسهیلات ارزی پرداخت شود.

 

اما در کنار این 37.5 میلیارد دلار تعیین شده طبق اساسنامه، حدود 11.3 میلیارد دلار دیگر نیز  با دریافت مجوز مقام معظم رهبری و همچنین قوانین بودجه برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی که براساس قانون این تکلیف برعهده صندوق توسعه ملی گذاشته شده اختصاص پیدا کرد.

 

جزئیات تسهیلات ارزی اختصاص‌یافته برای طرح‌های حوزه آب، خاک و کشاورزی نشان می‌دهد که هشت میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های مرزی کشور با مجوز مقام معظم رهبری اختصاص پیدا کرده است. همچنین طبق مجوز ایشان 1.5 میلیارد دلار برای طرح‌های احیا و توسعه ارضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام و 500 میلیون دلار برای طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان تخصیص داده شده است.

 

از سوی دیگر طبق قوانین بودجه 500 میلیون دلار برای طرح‌های آب‌رسانی به روستاها، 500 میلیون دلار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار، 350 میلیون دلار برای تکمیل طرح انتقال آب به اراضی سیستان بوده است. همچنین بیش از یک میلیارد دلار دیگر نیز براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در بودجه سالانه به بخش‌های مورد نظر اختصاص پیدا کرده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها