5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
تخلیه 150میلیون تن کالا در بنادر کشور در سال 98 / افزایش عملیات بندری ایران با وجود تحریم

تخلیه 150میلیون تن کالا در بنادر کشور در سال 98 / افزایش عملیات بندری ایران با وجود تحریم

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 150میلیون تن کالا در بنادر کشور در سال 98 تخلیه شد که نسبت به سال قبل رشد جا به جایی در بنادر کشور صورت گرفت.

اعتمادآنلاین| محمد راستاد با اشاره به اهمیت بنادر تجاری در ورود کالاهای مورد نیاز به کشور اظهار داشت: بدون شک با توجه به اینکه حمل‌ونقل حدود 95 درصد از کالاهای تجاری صادراتی و وارداتی از طریق بنادر تجاری کشور انجام می‌گیرد، طبیعتا نقش سازمان بنادر و دریانوردی در ورود کالاهای مورد نیاز و صادرات کالاها نقشی بسیار راهبردی و مهم محسوب می‌شود.

 

وی ادامه داد: سال گذشته باوجود همه تحریم‌هایی که متوجه صنعت حمل‌و‌نقل دریایی و کشتیرانی شده بود، حدود 150 میلیون تن کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد که رشد 6 درصدی را نسبت به سال 97 نشان می‌دهد.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث ورود کشتی‌های اقیانوس پیما به بنادر ایران هم رشد 8 درصدی به دست آمد و از نظر واردات محموله های غیرنفتی که بخش عمده‌ای از آن‌ها کالاهای اساسی هستند، شاهد افزایش 25 درصدی فعالیت در سال 98 نسبت به سال 97 بودیم.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه با اشاره به عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر کشور از روز نخست تا هفدهم فروردین سال 1399 تصریح کرد: در ایام نوروز علی رغم شرایط خاصی که وجود داشت تا روز هفدهم فروردین امسال چیزی حدود 3.3 میلیون تن حجم محمولاتی بوده که در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است.

 

وی افزود: در این مدت میزان واردات حدود 1.4 میلیون تن و صادرات غیرنفتی نزدیک به 800 هزار تن است. تعداد کانتینرهایی که در این مدت زمانی تخلیه و بارگیری شده اند هم بیش از 20هزار TEU بوده است.

 

راستاد با اعلام اینکه از ابتدای امسال تا 17 فروردین 270 فروند کشتی اقیانوس پیما وارد بنادر کشور شده‌اند، درخصوص عملکرد بنادر تحت حاکمیت سازمان بنادر و دریانوردی همزمان با شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال جاری اظهار داشت: با توجه به آمار و ارقامی که اشاره شد و در شرایطی که بیشترین محدودیت ها برای فعالیت های اقتصادی وجود داشت، خوشبختانه بیشترین حجم عملیات در بنادر تجاری کشور انجام شد.

 

وی افزود: در این خصوص به تفکیک بندر امام خمینی (ره) به لحاظ اینکه هاب کالاهای اساسی به شمار می آید، با حدود 1.5 میلیون تن تخلیه و بارگیری بیشترین میزان عملکرد را داشته است. در این میزان تخلیه و بارگیری انجام گرفته در این بندر بخش عمده آن کالاهای اساسی بوده است.

 

مدیرعامل سازمان و بنادر و دریانوردی در ادامه گفت: بابت دیگر بنادر کشور به تفکیک میزان تخلیه و بارگیری در ایام ابتدایی سال 99 می توان به بندر شهید رجایی با یک میلیون و 70 هزار تن، امیرآباد با 204 هزار تن، بندر بوشهر بالغ بر 105 هزار تن و بندر انزلی بیش از 82 هزار تن اشاره کرد.

 

وی افزود: در بندر چابهار هم کماکان روند بسیار خوبی را در بحث تخلیه و بارگیری شاهد هستیم و در ایام ابتدایی سال این میزان 156 هزار تن بوده که این در کنار فعالیت خوب سایر بنادرمان در این مدت بابت دریافت و ارسال انواع محموله هاست. بخش عمده کالاهایی که در این مدت وارد کشور شده، کالاهای اساسی است که شامل مواد غذایی، نهاده های دامی و غلات است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی در این زمینه با اشاره به هماهنگی های بسیار خوب در روزهای ابتدایی سال بین سازمان بنادرو دریانوردی، سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تخلیه بار از بنادر کشور، تصریح کرد: خوشبختانه همزمان با عملیاتی که در اسکله ها و بنادر در این ایام وجود داشت، تخلیه محموله ها از انبارهای بنادر به مقاصد مصرفی هم با سرعت و قدرت در حال انجام بود. در این خصوص شاهد یک تعامل بسیار خوب بین سازمان بنادر با سازمان راهداری و شرکت راه آهن بودیم که با استفاده از کامیون و واگن در حمل‌و‌نقل ریلی تخلیه از بنادر در جریان بود.

 

وی تصریح کرد: در بندر شهید رجایی هم در این زمینه با هماهنگی با شرکت راه آهن شاهد یک اقدام مشترک بودیم که غلات مستقیم از کشتی به واگن منتقل می‌شود. البته این انتقال ترکیبی هم به واگن و هم به کامیون ها انجام گرفت و به عنوان یک تجربه موفق منجر به کاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان گفت: امیدواریم با این روندی که با راه آهن شروع شده است، شاهد کمک به افزایش نرم تخلیه و بارگیری در بنادر و همچنین کاهش قیمت تمام شده کالاها باشیم. قطعا با کاهش هزینه‌های ناشی از حمل و نقل، این رویکرد می‌تواند برای حمل‌و‌نقل کشور بسیار مثبت و مفید باشد.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها