5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
گفت وگوی تلفنی سران روسیه، آمریکا و عربستان درخصوص وضع بازار جهانی نفت

گفت وگوی تلفنی سران روسیه، آمریکا و عربستان درخصوص وضع بازار جهانی نفت

سران روسیه، آمریکا و عربستان سعودی در گفت وگوی تلفنی درخصوص وضع بازار جهانی نفت و اقدامات برای تثبیت این بازار مذاکره کردند.

اعتمادآنلاین| دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه در گزارشی اعلام کرد: ولادیمیر پوتین در گفت وگوی تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، با آنها درخصوص اوضاع بازار جهانی نفت ازجمله با توجه به نشست فوق العاده وزیران اوپک پلاس و نشست ویدئویی وزیران انرژی گروه 20 که قرار است برگزار شود، گفت وگو و تبادل نظر کرد.

 

 در گزارش گفته شد: طرف های گفت وگوکننده بر عزم خود برای هماهنگی اقدامات برای تثبیت اوضاع در سیستم تجارت جهانی نفت و به حداقل رساندن تاثیرات منفی نوسانات قیمت نفت در اقتصاد جهانی تاکید کردند.

 

گفتنی است، کشورهای عضو اوپک پلاس روز گذشته در نشستی ویدئویی به توافقی برای کاهش تولید نفت خام و کمک به بهبود بازار متلاطم آن دست یافتند اما مکزیک در برابر نهایی شدن آن مانع ایجاد کرد.

 

اعضای اوپک پلاس توافق کردند که از اول می تا پایان ژوئن (12 اردیبهشت تا دهم تیر) تولید نفت خام را به میزان 10 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.  


این رقم از اول ماه ژوئیه (یازدهم تیر) به هشت میلیون بشکه کاهش یافته و تا پایان سال جاری 2020 این روال ادامه خواهد داشت.  


طبق این توافق، همچنین از اول ژانویه 2021 تا پایان آوریل 2022 این رقم تغییر خواهد کرد و به شش میلیون بشکه خواهد رسید.


به نوشته فایننشال تایمز، عربستان و روسیه توافق کردند که هر دو کشور مجموعا پنج میلیون بشکه در روز و سایر کشورهای اوپک پلاس نیز پنج میلیون بشکه از تولید خود بکاهند.

 

بنابراین گزارش، اوپک پلاس همچنین از گروه 20 خواست تا آنها نیز روزانه پنج میلیون بشکه از تولید خود را کاهش دهند.
برخی منابع رسانه‌ای اعلام کردند که احتمالا جزئیات بیشتر این توافق پس از نشست روز جمعه وزرای گروه 20 منتشر خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها