6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
ابتلای 276 معلول و سالمند مراکز نگهداری به کرونا/ 59 نفر فوت شده‌اند/ کمک 20 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان
وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی:

ابتلای 276 معلول و سالمند مراکز نگهداری به کرونا/ 59 نفر فوت شده‌اند/ کمک 20 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان

رئیس سازمان بهزیستی گفت: از 49 هزار مددجویی که در مراکز شبانه‌روزی سالمندان و معلولان حضور دارند تاکنون 276 نفر تست کرونایشان مثبت شده و متأسفانه 59 نفر نیز فوت کرده‌اند.

اعتمادآنلاین| وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی در جمع خبرنگاران در خصوص اقداماتی که سازمان بهزیستی در ابتدای شیوع کرونا برای مددجویان تحت پوشش و مراکز نگهداری انجام داده است، گفت: اولین دستورالعمل پس از شیوع کرونا ابلاغ شد که در خصوص سالمندان و معلولان و افرادی که بیماری زمینه‌ای داشتند بود و تاکنون بیش از 60 ابلاغیه و دستورالعمل برای مراکز مختلف سازمان بهزیستی ابلاغ شده است.

 

وی در خصوص تهیه مواد ضدعفونی و ماسک نیز گفت: در 13 اسفند با اختصاص اعتبار دو میلیارد و 800 میلیون تومان برای هر نفر از افرادی که در مرکز نگهداری می‌شوند 30 هزار تومان اختصاص و در حساب بانکی آنها شارژ شد همچنین در هفته اول فروردین ماه نیز برای مراکز نگهداری معلولان و سالمندان 24 میلیارد تومان اختصاص یافت که برای هر نفر از آنها 500 هزار تومان به مراکز ابلاغ شد.

 

قبادی دانا با اشاره به اینکه طبق بخشنامه‌های اولیه پس از شیوع ویروس کرونا هر گونه ملاقات از مراکز ممنوع و قرنطینه مراکز آغاز شد و توصیه شد از پرسنل ثابت استفاده کنند.

 

وی در خصوص مراکزی که به این ویروس آلوده شده اند، گفت: به رغم تمامی تمهیدات اندیشیده شده از میان 875 مرکز نگهداری سالمندان و معلولان 25 مرکز در 15 استان به ویروس آلوده شده اند که مراکز 16 استان ما هنوز آلوده نشده اند.

 

رئیس سازمان بهزیستی گفت: همچنین از 49 هزار مددجویی که در مراکز شبانه روزی سالمندان و معلولان حضور دارند تاکنون 276 نفر تست کرونایشان مثبت شده و از میان کل 49 هزار نفر نگهداری شده در مراکز متأسفانه 59 نفر نیز فوت کرده اند که البته این نرخ مرگ و میر در مقایسه با اسفند 97 و اسفند 98 یکسان و 0.7 درصد بوده است.

 

به گفته وی، در اسفند 97 از میان 40 هزار و 92 نفر 283 نفر فوت کرده اند که در اسفند 98 نیز از میان 48 هزار و 838 نفر 352 نفر به دلایل مختلف فوت کرده اند.

 

قبادی دانا با اشاره به زحمات 20 هزار نفر از پرسنل در مراکز نگهداری معلولان و سالمندان گفت: این افراد از ابتدای شیوع ویروس کرونا اقدامات خوب و ویژه ای انجام دادند که جا دارد از آنها تشکر کنیم.

 

وی در خصوص معلولان ضایعه نخاعی شدید و خیلی شدید که در منازل نگهداری می‌شوند نیز گفت: با کمک بنیاد مستضعفان 10 میلیارد تومان به این افراد اختصاص یافت و به هر فرد 250 هزار تومان کمک کردیم همچنین بنیاد مستضعفان 5 میلیارد تومان برای تهیه اقلام ضدعفونی و بهداشتی به کودکان کار و خیابان اختصاص داد که توسط 3500 نفر از پرسنل اورژانس اجتماعی 57 هزار بسته مواد ضدعفونی همراه با آموزش به آنها ارائه شد.

 

رئیس سازمان بهزیستی در خصوص کمک هزینه معیشت نیز تاکید کرد: 15 میلیارد تومان کمک هزینه معیشت برای 75 هزار خانوار اختصاص داده شد.

 

قبادی دانا در مورد اقداماتی که در مراکز شبه خانواده انجام شده اظهار داشت: 650 مرکز از 10 هزار فرزند بهزیستی شبانه روزی نگهداری می‌کنند که در دو مرکز در دو استان مختلف آلودگی ناشی از ویروس کرونا مشاهده شده که این فرزندان تحت درمان قرار گرفتند و در حال حاضر مشکلی ندارند.

 

رئیس سازمان بهزیستی گفت: طی چند روز آینده 20 میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای کمک معیشت خانواده‌های بهزیستی در مناطق محروم و حاشیه‌ای اختصاص داده می‌شود که با این کمک مجموع کمک بنیاد مستضعفان به 35 میلیارد تومان می‌رسد که جا دارد از رئیس این بنیاد تشکر ویژه ای داشته باشیم.

 

قبادی دانا با اشاره به اینکه در هفته اول فروردین نیز 70 میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هزینه معیشتی برای 191 هزار خانوار دارای معلول شدید و خیلی شدید با سطح درآمدی دهک یک و دو و سه قرار گرفت، گفت: بر همین اساس بین 360 تا 480 تومان روی کارت آنها شارژ شد.

 

وی به خدمات روانشناختی برای افرادی که با ویروس کرونا درگیر هستند، گفت: سامانه 1480 مشاوره تخصصی روانشناسی به تماس گیرندگان ارائه می‌دهد که از اول اسفند تا 20 فروردین به 152 هزار نفر مشاوره روانشناختی در ارتباط با مشکلات اضطراب، استرس ناشی از شیوع کرونا، مسائل خانوادگی و … ارائه شده است که خدمات کاملاً رایگان بوده است و در مجموع 63 هزار ساعت مشاوره تلفنی انجام شده است.

 

رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرد: همچنین سامانه خودارزیابی اختلالات روانشناختی در بهزیستی وجود دارد و همچنین در ارتباط با مسائل خانواده‌ها در صورتی که منجر به فرزندآزاری، همسرآزاری و یا سالمندآزاری شود افراد می‌توانند با شماره 123 اورژانس اجتماعی تماس و مشکل خود را مطرح کنند.

 

منبع: مهر 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها