3/4/2021
پنج شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
نخستین کاروان حج 99 ششم تیر ماه اعزام می‌شود

نخستین کاروان حج 99 ششم تیر ماه اعزام می‌شود

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: در صورت عادی شدن شرایط، نخستین کاروان زائران حج تمتع 99 ششم تیر ماه راهی سرزمین وحی خواهند شد.

اعتمادآنلاین| اکبر رضایی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها و سهمیه اختصاصی به جمهوری اسلامی ایران، امسال 87 هزار و 550 زائر ایرانی برای حج تمتع به عربستان اعزام خواهند شد.  

 

 وی اظهار داشت: این تعداد افراد اعزامی در قالب زائران، کادر پزشکی، خدمات، نیروهای ستادی و اجرایی، امور کنسولی، هلال احمر، حمل و نقل و غیره هستند.

 

 معاون سازمان حج و زیارت تصریح کرد: بر اساس دریافت آخرین آمار و اطلاعات موجود تاکنون حدود 57 هزار زائر از سراسر کشور با توجه به دارا بودن شرایط لازم معادل 72 درصد سهمیه اعزامی در کاروان‌ها نام‌نویسی کرده‌اند.

 

رضایی با بیان اینکه دارندگان فیش‌های ثبت‌نام تا پایان خرداد 86 می توانند تا قبل از تکمیل شدن ظرفیت کاروان‌ها برای اعزام در سال جاری برای نام نویسی در کاروان‌ها به سامانه سازمان حج مراجعه کنند، افزود: به دلیل زمانبر بودن برنامه‌های حج این مهم از چندین ماهه گذشته که همچنان نیز ادامه دارد در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری حجی با عزت و کرامت در شان زائران ایرانی و حفظ امنیت آنان هستیم.

 

وی اظهار داشت: معاینات پزشکی زائران اعزامی در زمان مقرر با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت توسط کادر پزشکی به انجام خواهد رسید.

 

معاون سازمان حج با تاکید بر شرایط موجود و تاثیرگذاری آن مبنی بر تعطیلی احتمالی حج امسال گفت: در این صورت اولویت‌های اعزام سال 1400 با زائرانی خواهد بود که وضعیت ثبت نام فعلی خود را حفظ کرده باشند که در این صورت در بخش هزینه‌های ارزی نیز هیچگونه افزایش قیمتی شامل آنان نخواهد شد.

 

وی تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های به انجام رسیده همه زائران ایرانی از 19 ایستگاه پروازی توسط ناوگان هوایی کشور به عربستان اعزام خواهند شد.

 

رضایی گفت: بر همین اساس اولین کاروان اعزامی به عربستان نیز پس از انجام اعمال حج 15 مرداد ماه جاری به کشور باز خواهد گشت.

 

به گفته وی، بر اساس توافقات به امضا رسیده بین ایران و عربستان امسال نیز همانند سال گذشته 10 نفر از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برای انجام امور کنسولی و هرگونه مشکل احتمالی زائران به عربستان اعزام می شوند و تا پس از بازگشت تمامی زائران در آن کشور مستقر هستند.

 

رضایی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص همه موارد وضعیت و حالت‌های مختلف حج امسال برنامه‌ریزی‌های لازم به انجام رسیده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها