5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیام تسلیت جابری‌انصاری در سوگ استاد «نجف دریابندری»

پیام تسلیت جابری‌انصاری در سوگ استاد «نجف دریابندری»

حسین جابری انصاری معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با صدور پیامی درگذشت استاد نجف دربابندری را تسلیت گفت.

اعتمادآنلاین| متن پیام تسلیت جابری انصاری در سوگ استاد نجف دریابندری به شرح زیر است:

 

«بنام خدا


«از شمار دوچشم یک تن کم


وز شمار خرد هزاران بیش!»

 

استاد نجف دریابندری مترجم نامدار و صاحب سبک و خودساخته ایران پس از نیم قرن حیات فرهنگی موثر و تحمل دوره‌ای از رنج بیماری، در نود سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

ترجمه و بازآفرینی هنرمندانه آثار مهم و ماندگاری همچون وداع با اسلحه، پیرمرد و دریا، برف های کلیمانجارو (ارنست همینگوی)، سرگذشت هکلبری فین، بیگانه‌ای در دهکده (مارک توین)، گور به گور، یک گل سرخ برای امیلی (ویلیام فاکنر)، رگتایم، بیلی باتگیت (ال. دکتروف)، پیامبر و دیوانه (جبران خلیل جبران)، بازماندهٔ روز (کازو ایشی‌گورو)، آنتیگونه (سوفوکل)، چنین کنند بزرگان (ویل کاپی)، قدرت، تاریخ فلسفه غرب، عرفان و منطق (برتراند راسل)، افسانه دولت، فلسفه روشن‌اندیشی (ارنست کاسیرر)، کلی‌ها (هیلری استنیلند)، معنی هنر (هربرت رید)، تاریخ سینما (آرتور نایت)، متفکران روس (آیزایا برلین)، قضیهٔ رابرت اوپنهایمر (هاینار کیپهارت)، در انتظار گودو، دست آخر (ساموئل بکت)، تاریخ روسیهٔ شوروی - انقلاب بلشویکی، 1917 تا 1923 (ادوارد هلت کار)، خانه برناردا آلبا (فدریکو گارسیا لورکا) بخشی از کارنامه درخشان فرهنگی به جای مانده از فرهیخته بزرگی است که نامش از سوی کمیته ثبت میراث ناملموس در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره کاران) ایران به ثبت رسید.

 

نام نجف دریابندری همچنین با نام زنده یاد فهیمه راستکار؛ هنرمند و صدا پیشه فقید عصر طلائی دوبله ایران، عجین شده و «کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز»، اثر فرهنگی خاص و مشترک این زوج بزرگ هنری ایران زمین است.

 

ضایعه دردناک فقدان این خدمتگزار بزرگ فرهنگ و ادب پارسی را به خانواده و بازماندگان ایشان و جامعه فرهنگی و هنری کشور تسلیت می گویم و برای آن مرحوم از درگاه حضرت پروردگار، آرامش و آسایش ابدی طلب می کنم. بمنه و کرمه

 

صادق حسین جابری انصاری


معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان


وزارت امور خارجه


16 اردیبهشت ماه 1399 خورشیدی»

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها