6/7/2020
یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
اصلاح طلبی امروز با اصلاح طلبی دوم خرداد 76 چه فرقی دارد؟

اصلاح طلبی امروز با اصلاح طلبی دوم خرداد 76 چه فرقی دارد؟

خباز: اصلاح طلبان به یک پوست اندازی نیاز دارند
محمد رضا خباز، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اصلاح‌طلبان نیاز به پوست اندازی دارند. با روش گذشته نمی‌توان ادامه داد. مردم سرخوردگی دارند. اتفاقات سال قبل بسیار تلخ بود و خود انتخابات موجبات دل سردی مردم را فراهم کرد. اصلاح طلبان باید در برنامه های خود بازنگری کنند البته با محوریت آقای خاتمی .

اعتمادآنلاین|  بیست و سه سال از دوم خرداد گذشت و اصلاح طلبان فراز و فرودهای بسیاری داشته‌اند. دیگری خبری از آن انسجام و اتفاق نظر برای تمرکز بر توسعه سیاسی خبری نیست. حالا دیگر اصلاح طبان به دو شاخه جامعه محور و سیاست محور تقسیم شده‌اند. دوگانگی که هم برای مردم آزاردهنده است و هم خود اصلاح طلبان و شخص رئیس دولت اصلاحات. حالا دیگر نه درباره سازوکار انتخاباتی اتفاق نظر دارند و نه درباره اینکه خاتمی رهبری این جناح را عهده‌دار باشد. بخش بعد قضیه اما اینجا است که شکاف مورد بحث درست حالا که یکسال تا انتخابات مانده، تعمیق شده و فعالان سیاسی را در این جریان به تکاپو انداخته است. گروهی همچون کارگزارانی‌ها سعی دارند دیگران را متقاعد کنند که حضورشان در قدرت و مشارکتشان در انتخابات ولو با کاندیدای قرضی ضروری‌است و گروهی دیگر مثل اتحاد ملتی‌ها عزم بازگشت به جامعه دارند و حاضرند برای برگرداندن بدنه اجتماعی خود قید حضور نیم‌بند در قدرت را بزنند.


برخی از سیاسی در این جریان اما اصرار دارند که راه میانه‌ای قابل یافت است. محمد رضا خباز، فعال سیاسی اصلاح طلب یکی از همین افراد است.


او در پاسخ به اینکه جریان اصلاح طبی در امروز با اصلاح طلبی با در دوم خرداد 76 چه تفاوتی دارد، گفت: «برای پاسخ به این سوال باید به دلیل شکل‌گیری جریان اصلاحات توجه داشت. همچنین باید ضعف احزاب در کشور را در نظرگ گرفت. به این معنی که ما مثل همه دنیا احزاب فراگیری که کشور را اداره کرده، انتخابات برگزار کرده و مجلس و دولت تشکیل بدهند، نداریم. مساله مهم هم این است که ما تافته جدا بافته از دنیا نیستیم و نمی‌توانیم ادعا کنیم که به حزب نیاز نداریم. اول انقلاب که حزب نبود و فیتیله حزب جمهوری هم به قول آقای هاشمی پایین کشید شد، ناگزیر شدیم که جناح‌های سیاسی داشته باشیم. البته نتوانستند کار حزب را انجام دهند اما تاحدی جای خالی را پر کردند.ابتدا جامعه روحانیت و جامعه روحانیون نماینده افکار عمومی شدند، هر از گاهی هم اسمش عوض شد مثلا اصلاح طلبان را چپ می‌خواندند و به اصولگرایان هم جناح راست می‌گفتند. از دهه هفتاد اما اسم اصلاح طلب و اصولگرا مطرح شد».


وی با اشاره استقبال مردم از اصلاحات در دوم خرداد 76، گفت: « در 76 همه ارکان قدرت دست به دست داده بودند که آقای خاتمی انتخاب نشوند اما چون مردم می‌خواستند علی رغم میل باطنی قدرت آقای خاتمی با رای بسیار بالا انتخاب شدند. آن رای بالای حدود 20 میلیون باعث شد که مسعود رجوی اعلام کرد با این حضور مردم 20 سال انقلاب اسلامی ایران بیمه شد. مخالفین اصلاحات و کسانی که در مقابل آن بودند و همه امکانات کشور را به کار گرفته بودند تا این اتفاق رخ ندهد اما به جای اینکه گذشته را کنار گذاشته و با رای مردم همراه شده و به دولت کمک کنند، متاسفانه در مقابل دولت جبهه گرفته و به قول خود آقای خاتمی هر 9 روز ، یک بحران آفریدند. البته شخص آقای ناطق نوری کاملا مردانگی کرد و با این که رقیب آقای خاتمی بود، تمام توان مجلسی خود را به کار گرفت تا دولت موفق شود. برخی نمایندگان روحانی اما متاسفانه اولین توهین ها را به یک هم لباس خود کرده‌اند. هرچقدر گفتیم که کسی به روحانیت توهین نکرده و این بدعت را ایجاد نکنید، گوش نکردند. تمام تلاش خود را کردند که خاتمی موفق نباشد و یک دوره ای شود اما دیدیم که آقای خاتمی در دور دوم از دوره اول هم بیشتر بود.»


وی افزود: «شرایط آنقدر بد بود که با توجه به نرخ نفت امکان بستن بودجه را نداشتیم وبودجه فقط کفاف حقوق کارمندان را می‌داد اما با مدیریت دولت هم تورم کاهش پیدا کرد و هم مسائلی مثل اشتغال و ... حل شد. مهم‌تر از همه پاکدست ترین دولت بود. بنابراین آقای خاتمی و همفکرانشان توانستند 8 سال سکان کشور را در بعد اجرایی به دست بگیرند و علاوه بر اداره کشور ، ایده‌ای مثل گفت‌وگوی تمدن‌ها را طرح کردند که در مجامع بین المللی ثبت شد.ای کاهش رقبای اصلاح طلبان آن فرصت را غنیمت شمرده و از ظرفیت خود به خصوص در نهادها انتصابی در جهت رشد دولت و کشور استفاده می‌کردند.»


خباز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «اصلاحات طی این سال‌ها فراز و فرودهایی داشته و اکنون با یک دوگانگی جدی مواجه است، فکر می‌کنید اصلاح طلبان و آقای خاتمی چطور از پس این وضعیت برآمده و بر اساس نظر کدام طیف اصلاح طلب عمل می‌کنند» گفت: « نظر آقای خاتمی را که نمی‌دانم اما تحلیل من این است که اصلاح طلبان یا هر جناح سیاسی نمی‌تواند در انتخابات تماشاچی باشد مگر اینکه هیات نظارت به او اجازه حضور ندهد. اگر نه عقلا و منطقا نمی‌توان تماشاچی بود. فصل فعالیت یک جناح سیاسی انتخابات است وباید کاندیدا داشته باشد ومشارکت کند. اما شرایط فعلی کشور خاص است. با توجه به اینکه در انتخابات اخیر بیش از 42 درصد مردم مشارکت نکردند، هر دو جناح باید کاری کنند که مردم پای صندوق بیایند.»


وی تاکید کرد: «در این راستا اصلاح طلبان نیاز به پوست اندازی دارند. با روش گذشته نمی‌توان ادامه داد. مردم سرخوردگی دارند. اتفاقات سال قبل بسیار تلخ بود و خود انتخابات موجبات دل سردی مردم را فراهم کرد. الان هر دو جناح باید تلاش مضاعف کرده و به معرفی کاندیدا بسنده نکنند.»


این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: «اصلاح طلبان باید در برنامه های خود بازنگری کنند البته با محوریت آقای خاتمی . به نظر من هنوز هم در کشور خاتمی محبوب ترین فرد است. به دلیل آن پیشینه و سابقه. »


خباز در تشریح چگونگی این بازنگری نیز گفت: « اولا باید بامحوریت آقای خاتمی از مجموعه اصلاح طلبان دعوت شود. یک انتخابات درون گروهی شود و یک مجموعه جدید با افکار جدید بیایند در قالب پارلمان یاشورای اصلاح طلبان برنامه ریزی را به عهده بگیرند. همه این ها باید ظرف سه، چهار ماه آینده انجام شود ومجموعه اصلاح طلبان در گام اول باید یک مانیفست بنویسند. مانیفست که گویای برنامه دولت برای فعالیت های خود باشد. بعد از آنکه ظرف را مشخص کنند، مظروف را پیدا کنند و بگویند که برای اجرای آن برنامه چه کسی مناسب است. بعد از آن که آن افراد به صورت دموکراتیک انتخاب شدند، وارد عمل شده و به انتخابات ورود کنند.»


وی تاکید کرد: « تنها در این شرایط و با انجام این بازنگری و پوست اندازی است که اصلاح طلبان می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند و امید تزریق کنند».

 

منبع: نامه نیوز

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها