8/12/2020
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
فرانسه از عملیات نگهبان دریایی ناتو کناره گیری کرد

فرانسه از عملیات نگهبان دریایی ناتو کناره گیری کرد

فرانسه مشارکت خود را در عملیات‌ دریایی ناتو موسوم به "نگهبان دریایی" در مدیترانه موقتا به حالت تعلیق درآورد.

اعتمادآنلاین| روزنامه فرانسوی " لوپینیون" در مقاله‌ای اعلام کرد که موریل دوموناش، نماینده دائم فرانسه در ناتو روز سه‌شنبه نامه‌ای به ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ارسال و وی را از این تصمیم کشورش مطلع کرده است.

 

پاریس به خاطر تنش‌های کنونی با ترکیه در شرق دریای مدیترانه تصمیم گرفت تا از این ماموریت کناره‌گیری کند.

 

فرانسه هفته گذشته مدعی شد که ترکیه به یکی از کشتی‌هایش که در یکی از ماموریت‌های ناتو در دریای مدیترانه شرکت داشت، تعرض کرده است، ادعایی که مقامات ارتش ترکیه آن را رد کردند.

 

استولتنبرگ گفت: مقامات ناتو در حال بررسی این رویداد هستند. ترکیه و فرانسه که هر دو از متحدان ناتو هستند، دیدگاه‌های متفاوتی درباره آنچه واقعا رخ داده، دارند.

 

وی افزود:‌ اما همگان موافقند که ما باید از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای درگیری‌های لیبی حمایت کنیم.

 

آنکارا و لیبی اخیرا به خاطر سیاست‌های متفاوت‌شان در رابطه با لیبی با یکدیگر دچار اختلافات شدید شده‌اند؛ لیبی که از سال 2011 میلادی به دنبال سرنگونی معمر قذافی درگیر یک جنگ داخلی شده است.

 

در حالی که ترکیه از دولت مشروع لیبی که سازمان ملل نیز آن را به رسمیت شناخته حمایت می‌کند اما مقامات ترکیه، فرانسه را به تعمیق درگیری‌های لیبی با حمایت از خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای مستقر در شرق موسوم به "ارتش ملی" متهم می‌کنند.

 

عملیات "نگهبان دریایی" ناتو یک ماموریت امنیتی دریایی در دریای مدیترانه است که در سال 2016 میلادی به حفظ آگاهی موقعیتی دریایی، جلوگیری و مقابله با تروریسم و همچنین تقویت ظرفیت‌سازی توسعه یافت.    

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها