8/6/2020
پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
انگلیس سفیر چین را احضار کرد

انگلیس سفیر چین را احضار کرد

وزارت امور خارجه انگلیس سفیر چین را احضار کرد تا مراتب نگرانی عمیق این کشور را نسبت به قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ ابراز کند.

اعتمادآنلاین|

به نقل از شبکه اسکای نیوز، چند ساعت پس از آن‌که چین قانون امنیت ملی را در هنگ‌کنگ اعمال کرد، سایمون مک‌دونالد، معاون وزیر خارجه انگلیس لیو شیائومینگ، سفیر چین در لندن را احضار کرد.

 

سایمون مک‌دونالد صریحا نگرانی عمیق بریتانیا نسبت به این قانون جدید را ابراز کرد؛ قانونی که یک ماه پیش پیشنهاد شد و ساعت 23 روز سه‌شنبه به وقت محلی در هنگ‌کنگ اجرایی شد.

 

وی بار دیگر اظهار کرد: این قانون اطلاعیه مشترک چین-بریتانیا را که در سال 1984 میلادی امضا شده بود و به هنگ‌کنگ پس از واگذاری‌اش به چین در سال 1997 میلادی به مدت 50 سال یک خودمختاری کامل می‌داد را نقض می‌کند.

 

از سال 1984 میلادی تاکنون این دومین بار است که یکی از سفرای چین به وزارت امور خارجه انگلیس احضار می‌شوند.

 

همزمان با اینکه پلیس هنگ‌کنگ بازداشت معترضان را به خاطر پخش شبنامه‌های حامی استقلال هنگ‌کنگ در بیست و سومین سالروز واگذاری آن به چین آغاز کرده، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه به 2.9 میلیون تن در هنگ‌کنگ حق شهروندی پیشنهاد داد.

 

راب ضمن متهم کردن چین به نقض شدید و نگران‌کننده اطلاعیه مشترک، گفت: این اعطای ویزای قراردادی به اتباع انگلیسی برون مرزی یعنی افرادی که قبل از سال 1997 میلادی شهروند هنگ‌کنگ بودند و بستگانشان اجازه می‌دهد تا از هنگ‌کنگ خارج شده و به مدت پنج سال در بریتانیا مشغول کار یا تحصیل شوند.

 

آنها سپس می‌توانند برای اقامت اقدام کنند و اگر موفق شدند می‌توانند یک سال بعد برای دریافت حق شهروندی درخواست دهند.  

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها