8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
در «اعتمادآنلاین» ببینید:

چرا مرگ‌اندیش باشیم؟ + ویدئو

مرگ چیزی نیست که اندیشه به آن هولناک یا پوچ‌انگارانه باشد. اندیشه به مرگ آغاز درگیر شدن با امکاناتی است که زنده بودن و حیات پیش‌روی ما نهاده است. برای قرن‌ها، هنرمندان و فلاسفه غرب از «memento mori» یعنی آگاه باش که خواهی مرد، آثار متعددی را پدید آوردند که برای مخاطبانشان یادآور مرگ بود. اما هدف این آثار نه تزریق ناامیدی به مردم، بلکه کمک به آن‌ها بود تا با یادآوری مرگ، به اولویت‌های خود در زندگی توجه کنند.

اعتمادآنلاین| مرگ چیزی نیست که اندیشه به آن هولناک یا پوچ‌انگارانه باشد. اندیشه به مرگ آغاز درگیر شدن با امکاناتی است که زنده بودن و حیات پیش‌روی ما نهاده است.

 

برای قرن‌ها، هنرمندان و فلاسفه غرب از «memento mori» یعنی آگاه باش که روزی خواهی مرد، آثار متعددی را پدید آوردند که برای مخاطبانشان یادآور مرگ بود. اما هدف این آثار نه تزریق ناامیدی به مردم، بلکه کمک به آن‌ها بود تا با یادآوری مرگ، به اولویت‌های خود در زندگی توجه کنند.

 

تذکارهای آشکار مرگ و طبیعت گذرای زندگی، علقه‌های و وسوس‌های بیهوده ما را مورد تردید قرار می‌دهد. بی‌اهمیت بودن بعضی از نگرانی‌های ما در مقابل پدیده مرگ افشا می‌شود و این فرصتی برای ما پدید می‌آورد تا نسبت به آنچه واقعاً می‌خواهیم و احساس می‌کنیم، شجاعانه‌تر عمل کنیم.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها