8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
توافق ایران و چین باید شش سال پیش امضا می‌شد / روس‌ها جای ما را گرفتند و ضرر کردیم

توافق ایران و چین باید شش سال پیش امضا می‌شد / روس‌ها جای ما را گرفتند و ضرر کردیم

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: قرارداد 25 ساله ایران و چین می‌بایست شش سال پیش به امضای دو طرف می‌رسید.

اعتمادآنلاین| «مهدی صفری» در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد، افزود: چین کشوری است که نیاز زیادی به انرژی دارد و یکی از فاکتورهای تامین انرژی «امنیت انرژی» است.

 

وی همچنین اظهارداشت: امنیت انرژی در خلیج فارس و دریای عمان بوسیله ایران تامین می‌شود چون 1200 کیلومتر از سواحل متعلق به ایران است.

 

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در گفت: «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین شش سال پیش در دیدار با حسن روحانی گفت چین و ایران روابط استراتژیک با همدیگر دارند که یکی از فاکتورها داستان انرژی است.

 

وی افزود: چین، آمریکا و روسیه ابر قدرت‌هایی هستند که در دنیا در ابعاد نظامی حرکت می کنند اما در کنار این «اقتصاد و تجارت» برای کشور چین بسیار مهم است.

 

صفری بیان داشت: تجارت و اقتصاد چین در دنیا اول است چون آمریکایی‌ها که اقتصاد شان اول است بطور دائم در حال چاپ پول هستند اما چینی‌ها در اثر تجارت و کار تکنولوژیکی به دنبال فتح قله‌های موفقیت یکی پس از دیگری می باشند.

 

وی با بیان اینکه تجارت چین در دنیا مستلزم امنیت است، گفت: ایران یک شریک قوی در منطقه است و می‌تواند این امنیت را بصورت تکمیلی برای چین تامین کند.

 

سفیر اسبق ایران در چین افزود: ایران کشوری است که می‌تواند هم انرژی و هم امنیت را برای چین تامین کند.

 

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در دوران اوباما شروع به محاصره کردن چین از ناحیه جنوب و شرق کردند، ادامه داد: چینی‌ها به این فکر افتادند که این محاصره می‌تواند ضایعاتی هم در بحث تجارت و هم در بحث تامین انرژی برای آنان داشته باشد از این رو بلافاصله رئیس جمهور چین نگاه به غرب و راه ابریشم را مطرح کرد.

 

وی گفت: هدف چینی‌ها این بود که ازطریق قزاقستان و ترکمستان وارد خاک ایران شوند و با مسیر قطار سیکل تجارت خود را با اروپا و مواد اولیه مورد نیازی که باید وارد شود، ببینند.

 

سفیر اسبق ایران در چین افزود: چینی‌ها وقتی دیدند ایران دیر کرده مسیر خود را از طریق روس‌ها بستند.

 

وی اظهارداشت: قرار داد 25 ساله ایران و چین به نظر من باید شش سال پیش به امضای دو طرف می‌رسید.

 

صفری ادامه داد: چین در حال حاضر قرارداد خود را با عراق و سایر کشورها بسته است.

 

وی گفت: وقتی این گونه مسائل مطرح می‌شود غربی‌ها، اسرائیلی ها و کشورهای مرتجع عربی نگران می شوند مبادا اجرای این گونه قراردادها اثر تحریم‌ها و فشارها علیه ایران را خنثی کند از این رو به دنبال فرا فکنی و فضاسازی در این زمینه هستند.

 

منبع:‌ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها