8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
باید برای مدیریت تالاب‌ها برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور:

باید برای مدیریت تالاب‌ها برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

معاون اول رییس‌جمهور در جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور با تأکید بر اینکه باید قدر مجموعه تالاب‌های کشور را بدانیم، گفت: باید قدر تالاب‌های کشور را تا وقتی زنده هستند و پیش از بروز پیامدها و آثار نامطلوب زیست‌محیطی ناشی از مرگ آنها بدانیم.

اعتمادآنلاین| سومین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

 

اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اینکه باید قدر مجموعه تالاب‌های کشور را بدانیم، گفت: باید قدر تالاب‌های کشور را تا وقتی زنده هستند و پیش از بروز پیامدها و آثار نامطلوب زیست‌محیطی ناشی از مرگ آنها بدانیم.

 

وی با اشاره به تجربه موفق سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در احیاء دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: باید برای مدیریت تالاب‌های کشور نیز برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود تا شاهد جلوگیری از خشک‌شدن تالاب‌ها باشیم.

 

وی افزود: اقدامات انجام‌شده برای احیای دریاچه ارومیه کار بسیار مهمی بود که اصلی‌ترین دغدغه‌ها نسبت به این دریاچه را برطرف و زمینه رضایتمندی مردم کشور را فراهم کرد.

 

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در خصوص تدوین برنامه‌ها و پروژه‌های اولویت‌دار پنج ساله احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان، بر ضرورت تلاش برای اجرایی شدن این پروژه‌ها تأکید کرد و افزود: باید این برنامه‌ها براساس اولویت‌های تعیین شده و مطابق برنامه زمانبندی با جدیت از سوی استانداران مازندران و گلستان و دستگاه‌های اجرایی مربوطه پیگیری شوند تا شاهد احیاء تالاب‌های کشور باشیم.

 

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در جلسه درخصوص برنامه‌ها و اقدامات طرح جامع هفت ساله احیاء تالاب انزلی، این تالاب را از مهمترین تالاب‌های کشور برشمرد و گفت: تالاب انزلی همواره مورد توجه مردم استان گیلان بوده که امیدوارم با اجرای برنامه‌های تدوین شده، شاهد حل مشکلات و مسایل این تالاب باشیم.

 

معاون اول رییس‌جمهور از استاندار گیلان، سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه‌هایی که مطابق برنامه‌های تهیه شده دارای تعهد هستند خواست با جدیت نسبت به انجام تکالیف و تعهدات خود اقدام کنند و از آسیب رسیدن و خشک شدن تالاب انزلی جلوگیری کنند.

 

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش ارائه‌شده در جلسه مبنی بر تولید کمپوست در استان گیلان و ضرورت انتقال آن به جنوب کشور برای استفاده خاطرنشان کرد: کارگروهی با حضور وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه در این خصوص تشکیل شود و تعیین تکلیف کند که کارخانه‌های تولید کمپوست در کدام مناطق احداث و موارد مصرف کمپوست تولیدی در چه صنایعی باشد.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه با اشاره به وجود کارخانه کمپوست در استان گیلان، گفت: باید در خصوص تولید کمپوست تجدید نظر شود و احداث این کارخانه‌ها در مناطقی باشد که صنایع مصرف کننده این محصول نیز در نزدیکی این کارخانه‌ها وجود داشته باشد.

 

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، استانداران گلستان، مازندران و گیلان و رییس سازمان بنادر و دریانوردی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از پروژه‌های اولویت دار برنامه پنج ساله احیاء تالاب میانکاله و خلیج گرگان ارائه کرد و گفت: این پروژه‌ها در دو گروه با اثربخشی زیاد و اثربخشی نسبتاً کمتر تدوین شده که جلوگیری از خشک شدن تالاب و افزایش شوری آب میانکاله و خلیج گرگان، کاهش بار آلودگی و جلوگیری از تغذیه گرایی تالاب میانکاله و خلیج گرگان و جلوگیری از تخریب و تصرفات اراضی از جمله این پروژه‌ها هستند.

 

نماینده سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات طرح جامع هفت ساله احیاء تالاب انزلی ارائه کرد و به تشریح اهداف کلان این طرح در بازه زمانی 1399 تا 1405 پرداخت و افزود: کاهش بار آلودگی و رسوبات وارده به تالاب و افزایش حجم آبگیری آن، حفظ و احیاء تنوع زیستی تالاب و کاهش جمعیت و پراکنش گونه‌های غیربومی و مضر تالاب و جلب مشارکت مردم و ارتقاء بهره برداری خردمند و پایدار از تالاب از جمله برنامه‌ها و اهداف این طرح هفت ساله هستند.

 

درا ین جلسه درخصوص پروژه‌ها و برنامه‌های احیاء تالاب میانکاله، خلیج گرگان و تالاب انزلی بحث و تبادل نظر و تصمیماتی نیز در این خصوص اتخاذ شد.

 

در این نشست همچنین مقرر شد کارگروهی با محوریت سازمان حفاظت محیط زیست و با عضویت سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین‌تکلیف و نحوه فعالیت کارخانه‌های تولید کمپوست در مناطق مختلف تشکیل شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها